TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Studenci będą pracować nad projektami wspólnie z firmami

Trwają zgłoszenia do tegorocznej edycji Konferencji Projektów Zespołowych – inicjatywy, w której od kilku lat biorą udział studenci i pracownicy Wydziału Elektroniki PWr oraz przedstawiciele firm z różnych branż. Przedsiębiorstwa zgłaszają tematy projektów, a studenci realizują je we współpracy z nimi. Efektem są m.in. zaawansowane roboty, platformy i aplikacje mobilne oraz urządzenia ułatwiające życie.

kzp_2017_01.jpgW czasie studiów inżynierskich na Wydziale Elektroniki największym zadaniem do wykonania na zaliczenie jest projekt zespołowy. Studenci mają zrealizować rozbudowane, złożone zagadnienie będące rozwiązaniem konkretnego problemu i – co ważne – robią to zespołowo, by nauczyć się skutecznej pracy w grupie i wykorzystywania narzędzi, które to ułatwiają.

- Mogliby tworzyć projekty „do szuflady”, ale szkoda byłoby zmarnować taką okazję, by popracowali nad czymś, co rzeczywiście może zostać wdrożone – opowiada dr inż. Maciej Nikodem z Katedry Informatyki Technicznej na Wydziale Elektroniki, jeden z organizatorów inicjatywy Konferencja Projektów Zespołowych. – Dlatego od kilku lat zapraszamy do współpracy firmy i instytucje, które prosimy o zgłoszenie tematów projektów do zrealizowania. Studenci łączą się w niewielkie grupy i wybierają zagadnienie, nad jakim pracują od lutego do czerwca, koniecznie we współpracy z przedsiębiorstwem czy instytucją. Najbardziej dopracowane i odpowiadające na zapotrzebowanie są później prezentowane na Konferencji Projektów Zespołowych. W czasie tego wydarzenia studenci opowiadają o swoich projektach i pracy nad nimi, a na zakończenie nagradzamy najlepsze.
newsletter-promo.png

Co stworzyli studenci?

konfpz1.jpgW poprzednich latach w ramach tej inicjatywy studenci stworzyli m.in. opartą na układzie FPGA tanią stację nadawczą cyfrowego sygnału radiofonicznego zgodnego ze standardem DAB/DAB+/DMB – taką, z której mogą korzystać np. niewielcy lokalni nadawcy radiowi, centra zarządzania kryzysowego czy firmy zajmujące się systemami transportowymi. Na projekcie uczelnianym się nie skończyło – studenci rozwinęli go i stworzyli firmę DABcast, która zajmuje się tą technologią, oferując platformę do uruchomienia radia cyfrowego.

Dzięki KPZ powstały także: system transmisji dla balonu stratosferycznego, mobilna stacja jakości powietrza i mobilna aplikacja ułatwiająca przeprowadzanie inspekcji budynków za pomocą drona (wykonująca zdjęcia i filmy, przechowująca je, a następnie przeliczająca powierzchnię niezbędną do malowania czy renowacji).

Jednym z najgłośniejszych, a zarazem najbardziej oryginalnych projektów, które powstały we współpracy ze studentami W4, była Mechanica – artystyczna instalacja z… pomidorami. Przyszli inżynierowie w ramach projektu zespołowego współpracowali z muzykiem i programistą Maciejem Markowskim z Fundacji h/2, tworząc stanowisko odczytujące procesy zachodzące w zamkniętym zautomatyzowanym środowisku życia rośliny i wyposażone w systemy podlewania, zamgławiania, nawiew i oświetlenia oraz w sensory temperatury i wilgotności. Instalację można było później oglądać na Biennale Sztuki WRO i w warszawskim Instytucie Goethego.

Ponad 300 różnych projektów

kzp_2017_5.jpgDo tej pory na współpracę ze studentami zdecydowało się 35 firm – od dużych korporacji, po lokalne przedsiębiorstwa oraz kilka fundacji i instytucji - Ośrodek Pamięć i Przyszłość, Fundacja h/2, Centrum Sztuki WRO i Fundacja Copernicus. Przyszli inżynierowie przygotowali ponad 320 projektów, a 89 z nich – uznanych za najlepsze – zaprezentowano na Konferencji Projektów Zespołowych.

- Coraz częściej projekt zespołowy nie kończy się tylko prezentacją na konferencji. Studenci decydują się rozwijać go w formie swojej pracy inżynierskiej – podkreśla dr Nikodem. – Zdarza się też i tak, że udaje się powiązać pracę nad takim projektem z wakacyjną praktyką w firmie i wtedy twórcy mogą poświęcić naprawdę dużo czasu na swój temat i opracować narzędzie czy system, który jest bardzo przydatny.

Jednym z przedsiębiorstw, które współpracuje z Wydziałem Elektroniki w ramach Konferencji Projektów Zespołowych (od 2015 r.), jest firma Fanuc. To jeden z wiodących na świecie producentów rozwiązań do automatyzacji zakładów produkcyjnych, który we Wrocławiu ma swój oddział.

- Bardzo chętnie angażujemy się w inicjatywy, które pomagają rozwijać praktyczne umiejętności przyszłych pracowników tej branży. Dlatego organizujemy praktyki i staże oraz zgłaszamy tematy projektów zespołowych dla studentów z Politechniki – podkreśla Mateusz Amroziński, specjalista ds. nowych projektów w Fanuc. – Zwykle proponujemy dwa-trzy tematy, które są zadaniami, z jakimi na co dzień mierzą się nasi pracownicy, ale w skali pozwalającej na realizację w ciągu jednego semestru. Współpraca ze studentami nie ogranicza się wyłącznie do wyznaczenia tematu i wymieniania e-maili. Wręcz przeciwnie, członkowie zespołów mogą liczyć na duże zaangażowanie z naszej strony. Udostępniamy im stanowisko w naszej firmie, na którym mogą realizować swój projekt. Do ich dyspozycji jest też pracownik Fanuc służący wsparciem technicznym i w razie potrzeby wyjaśniający wszelkie wątpliwości.

W poprzednich latach firma zaproponowała studentom m.in. opracowanie systemu lokalizowania i montażu elementów oraz ich inspekcji jakości z wykorzystaniem robota przemysłowego Fanuc i system wizyjnego iRVision oraz projekt dotyczący generowania ścieżki dla robota na podstawie skanu powierzchni sensorem odbiciowym.

Od pierwszej edycji w KPZ uczestniczy również Nokia. W trakcie siedmiu edycji wydarzenia zaproponowała i przeprowadziła wspólnie ze studentami ponad 30 tematów.

- To dla nas fantastyczna okazja do nawiązania z nimi współpracy i wykonania razem ciekawych projektów – zaznacza Konrad Fuławka z Nokii. – Projekty prowadzimy w taki sposób, aby symulowały pracę w realnym biznesowym środowisku, więc studenci mają okazję do bliższego poznania naszej firmy, a także lepszego przygotowania się do pierwszej pracy poprzez zdobycie dodatkowej wiedzy praktycznej. Dla nas jest to także szansa na przeprowadzenie rekrutacji wśród studentów posiadających umiejętności, jakich poszukujemy u kandydatów.

Także w Nokii każdy ze zgłoszonych przez firmę tematów jest prowadzony przez mentora pomagającego członkom zespołu studenckiego. Podczas cotygodniowych spotkań w siedzibie przedsiębiorstwa pracownicy dzielą się wiedzą techniczną i starają się pokazać metodologie wytwarzania oprogramowania oraz narzędzia, jakich używają w codziennej pracy.

- Dla studentów organizujemy także warsztaty z umiejętności prowadzania prezentacji i wystąpień publicznych, które mogą potem wykorzystać podczas organizowanych przez nas prezentacji z postępu prac i prezentacji końcowej na Konferencji Projektów Zespołowych – podkreśla Fuławka.

Zgłoś swój projekt!

Aktualnie trwa nabór tematów projektów od firm i instytucji. Zainteresowani mają czas do 27 stycznia na rejestrację swoich inicjatyw (a spóźnialscy mają jeszcze szansę do 10 lutego – ale im później zgłoszą projekt, tym mniejszą mają szansę na to, że akurat ich temat zostanie wybrany przez grupę studentów).

Najlepsze realizacje zobaczymy 22 czerwca na Konferencji Projektów Zespołowych – organizowanej w kampusie uczelni.

Więcej na temat KPZ na stronie internetowej i profilu na Facebooku

Lucyna Róg

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję