Staże na zagranicznych uczelniach. Nasi naukowcy laureatami programu im. Bekkera

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej ogłosiła wyniki konkursu programu stypendialnego im. Mieczysława Bekkera. W gronie laureatów są naukowcy z Politechniki Wrocławskiej, którzy będą realizować projekty naukowe i staże podoktorskie na uczelniach w Norwegii, Australii, Hiszpanii, Niemczech czy USA.

Finansowanie pobytu naukowego w renomowanym ośrodku zagranicznym otrzymali:

• Dr hab. inż. Jan Blachowski, prof. uczelni z Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii, który dołączy on do zespołu Department of Geosciences and Petroleum w Norwegian University of Science and Technology. Laureat będzie zajmować się badaniami z wykorzystaniem uczenia maszynowego do opisu i predykcji zmian powierzchni terenów górniczych i pogórniczych z uwzględnieniem systemów eksploatacji, które nie są obecnie stosowane w Polsce. W Norwegii spędzi 8 miesięcy.

• Zdjęcie poglądowe z laboratoriumDr inż. Daria Podstawczyk z Wydziału Chemicznego wyjedzie na 8 miesięcy do Harvard Medical School. W grupie badawczej prof. Luke'a P. Lee będzie realizować projekt “Sprzężenie między programowalną organizacją włókien kolagenu indukowaną naprężeniem ścinającym, przewodnością protonów i piezoelektrycznością".

• Dr inż. Krzysztof Konieczny z Wydziału Chemicznego spędzi 24 miesiące na University of California w Los Angeles w grupie prof. Miguela García-Garibay. Badania naszego naukowca dotyczą fotoprzełączników z wykorzystaniem m.in dyfrakcji elektronów na mikrokryształach.

• Dr inż. Magdalena Kobielarz z Wydziału Mechanicznego wyjedzie na 12 miesięcy do Australii. Tam w Department of Mechanical Engineering w University of Western Australia, w grupie prof. Karola Millera, będzie realizowała projekt "Patient-specific modelling of abdominal aortic aneurysms: towards prediction of disease progression and rupture”.

• Dr inż. Marcin Chwała z Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego wyjedzie na 5 miesięcy do Niemiec, gdzie w Institute for Risk and Reliability w Leibniz University in Hannover, w grupie prof. Michaela Beera będzie realizował projekt  “Method for optimization of soil sounding locations for complex foundation layouts”.

• Dr inż. Stanisław Saganowski z Wydziału Informatyki i Telekomunikacji spędzi 14 miesięcy na University of Southern California. Dołączy do Signal Analysis and Interpretation Laboratory (SAIL), które zajmuje się przetwarzaniem sygnałów i informacji związanych z człowiekiem (sygnały fizjologiczne, mowa). Naukowiec będzie kontynuował badania nad modelami głębokiego uczenia do rozpoznawania emocji w życiu codziennym z wykorzystaniem urządzeń wearables.

• Doktorantka Aleksandra Królicka z Wydziału Mechanicznego wyjedzie na 9 miesięcy do Hiszpanii, gdzie w Centro Nacional de Investigacines Metalurgicas – Consejo Superior de Investigaciones Centificas będzie prowadzić badania nad modelowaniem struktury wielofazowej nanostrukturalnych stali bainitycznych ukierunkowanych na poprawę ich właściwości technologicznych.

• Doktorant Patryk Obstarczyk z Wydziału Chemicznego odbędzie 6-miesięczny staż naukowy w Carnegie Mellon University. W zespole prof. Rongchao Jina będzie realizował projekt dotyczący atomowo precyzyjnych nanoklastrów złota funkcjonalizowanych ligandami.

newsletter

Program im. Mieczysława Bekkera jest skierowany do badaczy reprezentujących wszystkie dziedziny nauki. Jednostkami goszczącymi mogą być ośrodki naukowe lub akademickie na całym świecie. W czasie pobytów – trwających od 3 do 24 miesięcy – stypendyści będą mogli wspólnie z zagranicznymi uczonymi realizować projekty naukowe lub staże podoktorskie oraz rozwijać międzynarodową współpracę.

W tej edycji zgłosiło się 507 kandydatów z całej Polski, a wyłoniono 176 stypendystów, którzy swoje projekty zamierzają realizować w 30 krajach, m. in. w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Hiszpanii oraz Wielkiej Brytanii jak również w Australii, Belgii, Czechach, Szwecji, Japonii, Urugwaju czy Gruzji.