Statuetka „Ambasador Mobilności” dla naszego projektu

Data: 22.11.2017 Kategoria: aktualności ogólne, nagrody/odznaczenia/medale

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Program ruszył na naszej uczelni w marcu 2016 r. Jest to pierwsza i jak dotychczas jedyna tego typu inicjatywa w Polsce. Jej głównym celem jest ułatwienie niepełnosprawnym studentom znalezienie pracy po zakończeniu nauki lub rozpoczęcie przez nich samodzielnej działalności gospodarczej.

wreczenie_statuetki_ambasador_mobilnosci_1.jpgW ramach projektu studenci i absolwenci, posiadający orzeczenie o niepełnoprawności ruchowej, otrzymują pomoc nie tylko w przygotowaniu do egzaminu na prawo jazdy kat. B, ale także w kwestii kupna i adaptacji pojazdu.

– Program okazał się dużym sukcesem. Do tej pory skorzystało z niego 16 osób, z których 13 zdało już egzamin na prawo jazdy, trzy są w trakcie szkolenia, a cztery kolejne czekają na rozpoczęcie kursu – mówiła Agata Dancewicz, koordynatorka programu z ramienia Politechniki Wrocławskiej.

Zajęcia prowadzone są przez instruktorów z Ośrodka Szkolenia Kierowców Kursant, także końcowy egzamin jest przeprowadzany we Wrocławiu. – Zdecydowaliśmy się na rozszerzenie programu o studentów i absolwentów innych wrocławskich szkół wyższych. Liczymy, że dzięki temu staną się oni ambasadorami akcji na swoich uczelniach, które być może także zdecydują się na uruchomienie tego typu projektów – dodała koordynatorka.

Statuetkę „Ambasadora Mobilności” odebrali w Warszawie dr inż. Jacek Lamperski, prorektor ds. studenckich oraz Jerzy Borowiec, pełnomocnik rektora ds. osób niepełnosprawnych. Program „Absolwent Driver” jest realizowany przez Politechnikę Wrocławską i stowarzyszenie SPiNKa.

Warto przypomnieć, że nie jest to jedyny realizowany na PWr projekt, który pomaga osobom z niepełnosprawnościami. Kolejną wyjątkową inicjatywą jest m.in. Laboratorium Tyfloinformatyczne PWr, w którym niepełnosprawni studenci mogą korzystać z literatury naukowej i materiałów dydaktycznych. Są im tam udostępniane na różnorodnych urządzeniach dostosowanych do potrzeb osób niesłyszących, niewidomych i niedowidzących czy z różnymi dysfunkcjami ruchu, np. deformacją rąk albo ich brakiem.

We wrześniu Politechnika Wrocławska została laureatem krajowego etapu konkursu „Lodołamacze 2017”, którego ideą jest przełamywanie stereotypów i uprzedzeń związanych z zatrudnianiem osób niepełnosprawnych. Nasza uczelnia zwyciężyła w kategorii "Instytucja".

Obecnie na PWr studiuje ponad 500 studentów (najwięcej na Wydziale Elektroniki) i ponad dwudziestu doktorantów z niepełnosprawnościami.

mic