Startuje konkurs dla młodych elektroników

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Po raz dziesiąty Wydział Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki organizuje konkurs Elektron dla młodzieży ponadgimnazjalnej z całej Polski. Zapisy już się rozpoczęły. Jubileuszowa edycja będzie miała kilka nowości

elektron2016_1.jpgW ubiegłym roku do Elektronu zgłosiło się blisko 1000 uczniów ze szkół w różnych województwach. Konkurs przebiega w dwóch etapach - najpierw uczestnicy u siebie w szkołach rozwiązują test, który ma wyłonić finalistów. – Drugi etap odbywa się już u nas na uczelni – wyjaśnia dr Tomasz Piasecki z Zakładu Nanometrologii WEMiF, koordynator projektu. Przechodzi do niego 60 uczniów z największą liczbą punktów.

– Ponieważ obchodzimy jubileusz, to finał chcemy zaplanować z wielką pompą. Na pewno będzie zwiedzanie naszych laboratoriów, tradycyjnie przygotujemy wykład popularnonaukowy, ale szykujemy też niespodziankę, której jeszcze nie mogę zdradzić – zapowiada dr Piasecki. Dodaje, że dzięki nowym sponsorom (firmom: PPHU Micro i PrinterSpace.pl) na pewno powiększona zostanie pula nagród. Zwycięzca otrzyma nagrodę finansową w wysokości 500 zł (300 zł na drugie miejsce i 200 zł na trzecie) oraz nagrody rzeczowe. – W tej edycji wprowadzamy też dodatkową klasyfikację punktową, nie tylko dla uczestników, ale też dla szkół, które wystawiają swoich „zawodników” – wyjaśnia.

Zadania do obydwu etapów układają naukowcy z WEMiF oraz członkowie kół naukowych, działających na wydziale, m.in. ze Stowarzyszenia Polskich Entuzjastów Nanotechnologii SPENT czy mikroCPP. - Pytania są bardzo różnorodne. Dotyczą szeroko rozumianej elektrotechniki, elektroniki, telekomunikacji czy mechatroniki. W niektórych trzeba wykazać się konkretną wiedzą, a w innych trzeba umieć wykorzystać ją w praktyce, wykonując np. jakieś obliczenia – wyjaśnia koordynator.

elektron2016-1.jpgW poprzednich edycjach konkursu brali udział uczniowie ze szkół o profilu technicznym, ale także z liceów ogólnokształcących.  Ubiegłorocznym zwycięzcą był Mateusz Sagan z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Zamościu.

- Cieszymy się, że dzięki Elektronowi mamy okazję dotrzeć z informacją o Politechnice do sporej grupy naszych potencjalnych studentów.  Część z nich potem w sposób naturalny trafia na nasz wydział albo na Wydział Elektroniki czy Elektryczny – mówi dr Tomasz Piasecki. – Oni w większości przypadków są potem tymi studentami, którzy aktywnie działają w kołach i angażują się w różne projekty naukowe – dodaje.

Elektron po raz pierwszy został zorganizowany w 2007 roku. Jego pomysłodawcą i wieloletnim koordynatorem był dr hab. Ryszard Korbutowicz. Od początku konkurs swoim zasięgiem objął całą Polskę.

Na zgłoszenia do tegorocznej edycji Elektronu organizatorzy czekają do 24 listopada. Eliminacje szkolne odbędą się 8 grudnia listopada, a finał zaplanowano na 2 lutego 2018 roku.

Więcej informacji na stronie internetowej konkursu.