TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Spotkanie z kuchnią molekularną

Data: 30.10.2017 Kategoria: popularyzacja nauki

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Politechnikę Wrocławską odwiedziła grupa uczniów z Zespołu Szkół Nr 2 im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego w Dzierżoniowie. Młodzież wzięła udział w warsztatach w pracowniach Wydziału Chemicznego 

W ramach zajęć poświęconych kuchni molekularnej uczniowie dowiedzieli się m.in. o istnieniu popularnej metody sferyfikacji, czyli robienia kawioru. - Zgodnie z przepisem wystarczy dodać do wywaru alginat sodowy, zanurzyć w roztworze chlorku wapnia i powstają, małe, galaretowate kulki o smaku np. szynki czy jajecznicy – tłumaczy prof. Jadwiga Sołoducho, pełnomocnik rektora ds. współpracy ze szkołami średnimi. - Kulki na zewnątrz są twarde, a w środku miękkie i pękają w ustach.  

Uczestnicy warsztatów mieli również okazję nauczyć się gotowania warzyw metodą próżniową (sous vide) oraz poznali metody wytwarzania lodów np. o smaku kurczaka (przy wykorzystaniu ciekłego azotu).  

Wizyta na naszej uczelni została zorganizowana w ramach projektu „Klucz do zawodu - dostosowanie szkolenia zawodowego szkół Powiatu Dzierżoniowskiego do potrzeb rynku pracy”, który realizuje Fundacja Krzyżowa, przy współpracy z Wydziałem Mechanicznym PWr. Dzięki udziałowi w akcji uczniowie z powiatu dzierżoniowskiego mogą poprawiać swoje kluczowe kompetencje i umiejętności, które są zwiększają ich pozycję na rynku pracy.

klucz_do_zawodu.jpg

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję