TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Spotkania literackie i podróżnicze w Klubie Seniora

Data: 02.02.2018 Kategoria: seniorzy

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Prezentacja nowego tomiku poezji Zenona Wolniakowskiego oraz prelekcja Teresy Słabińskiej o podróży do Senegambii to ostatnie aktywności w Klubie Seniora Politechniki Wrocławskiej

klub_senegambia1.jpgNa pierwszym w 2018 roku spotkaniu Saloniku Literackiego seniorzy naszej uczelni zapoznali się z nowym tomikiem Zenona Wolniakowskiego pt. „Figliki”. To już czwarta książka tego autora, w poprzednich – „Kawał życia”, „Tyle jest dróg” i „Złota jesień” – zawarł swoje wiersze, w obecnej – ułożone alfabetycznie aforyzmy na różne tematy. Zenon Wolniakowski urodził się w 1925 r., Na Politechnice Wrocławskiej pracował od 1972 r. do przejścia na emeryturę w 1990 r. Wszystkie jego tomiki można znaleźć w biblioteczce Klubu Seniora. Spotkanie odbyło się 23 stycznia.

Dwa dni później w podróż do Senegambii zabrała politechnicznych seniorów Teresa Słabińska, zapalona turystka, która co roku zwiedza kolejne kraje. Opowiadała, że Senegambia to głównie pojęcie geograficzne, oznaczające dorzecze rzeki Gambia. Nad samą rzeką leży państwo o tej samej nazwie, graniczące od zachodu z Oceanem Atlantyckim, a od pozostałych stron – ze znacznie większym od niej Senegalem  Prelegentka odwiedziła wiele miejscowości obu krajów. Na spotkaniu podkreślała życzliwość mieszkańców tego oraz ich znajomość języków obcych (angielski i francuski).

Natomiast na pierwszym lutowym spotkaniu w Klubie Seniora historyk dr Zygmunt Szkurłatowski przybliżył historię Zakładu Naukowego im. Ossolińskich. Okazją do spotkania był jubileusz dwustulecia istnienia tej instytucji. Prelegent opowiadał o działalności kolejnych dyrektorów Ossolineum aż do czasów obecnych. Najbardziej dramatyczne wydarzenia w dziejach zakładu miały miejsce w czasie II wojny światowej: część zbiorów Niemcy wywieźli na zachód, resztę przejęła ukraińska Akademia Nauk (AN USSR). To, co po wojnie udało się odzyskać, zasiliło powołaną we Wrocławiu Bibliotekę Ossolineum. Od 1991 r. Zakład Narodowy im. Ossolińskich jest fundacją. Dr Zygmunt Szkurłatowski przez wiele lat pracował w zakładzie. Potem przeniósł się do Instytutu Nauk Społecznych i Ekonomicznych Politechniki Wrocławskiej (obecne Studium Nauk Humanistycznych). Od przejścia na emeryturę działa w Kole Emerytów i Rencistów PWr, gdzie pełni funkcję wiceprzewodniczącego zarządu.

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję