SmartMoto Challenge po raz pierwszy we Wrocławiu

Data: 12.01.2018 Kategoria: aktywność studencka

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Studenci Politechniki Wrocławskiej organizują w sierpniu międzynarodowe zawody crossowych motocykli elektrycznych. To pierwsze tego typu wydarzenie w Polsce. Wcześniej jednak sami wystartują na SmartMoto Challenge w Barcelonie z pojazdem LEM Thunder

- Mamy spore doświadczenie jako uczestnicy takich zawodów, bo z naszymi motocyklami elektrycznymi pojawiamy się w Barcelonie regularnie od 2013 roku – mówi Mikołaj Ostrowski z Koła Naukowego Pojazdów i Robotów Mobilnych PWr. – Postanowiliśmy więc spróbować sił i zorganizować Wrocław SmartMoto Challenge. Już mamy wstępne deklaracje od kilku zespołów z Polski i za granicy – dodaje koordynator wydarzenia.

Motocykle elektryczne na kampusie PWr

smc_2018_poziom.jpgSmartMoto Challenge to konkurs, w którym biorą udział drużyny złożone ze studentów i doktorantów. Ich zadaniem jest zaprojektować i zbudować od podstaw motocykl elektryczny, który potem startuje w rywalizacji.  – Chodzi tu o wykorzystanie wiedzy zdobytej na studiach w prawdziwym przemysłowym projekcie – wyjaśniają studenci z KN PiRM.  Podczas zawodów oceniany jest nie tylko motocykl i jego możliwości dynamiczne, ale także umiejętności drużyny w kwestiach biznesowych.

- Zespoły zmagają się w konkurencjach statycznych i dynamicznych – tłumaczy Mikołaj Ostrowski. –Muszą opowiedzieć o kosztorysie i biznesplanie projektu, a także wykazać się w teście przyspieszenia, jeździe między stożkami i wyścigu endurance – dodaje. Każde tego typu zawody mają określony temat, tegoroczny to skonstruowanie motocykla typu cross/enduro, który będzie musiał poradzić sobie nie tylko na specjalnie do tego przygotowanym torze off-road, ale także w konkurencjach na asfaltowej drodze.

– W regulaminie określiliśmy podstawowe wytyczne techniczne, jak np. moc silników, którą zwiększyliśmy do 30 kilowatów. Wszystkie części gotowe wykorzystane w projekcie muszą być homologowane.  Pozostawiliśmy jednak konstruktorom dużo swobody i przestrzeni na innowacyjne pomysły – mówi student i dodaje, że przy okazji Wrocław SmartMoto Challenge odbędzie się także Festiwal E-mobility.  Organizatorzy planują zaprosić firmy zajmujące się tą tematyką, aby zaprezentowały najnowsze osiągnięcia w szybko rozwijającej się branży elektromobilności.

Zawody odbędą się 22-26 sierpnia, część statyczna i niektóre dynamiczne zostaną rozegrane na terenie kampusu PWr, a crossowe na torze do jazdy terenowej. Drużyny mogą się zgłaszać do końca lutego.  Więcej szczegółów na stronie internetowej Wrocław SmartMoto Challenge.

W lipcu jadą do Barcelony

lem_2018.jpgOrganizowanie konkursu we Wrocławiu to nie jedyne zadanie członków Koła Naukowego Pojazdów i Robotów Mobilnych. Równolegle trwają intensywne przygotowania do lipcowych zawodów w Barcelonie, w których zamierzają wystartować.

W poprzednich edycjach konstruowali m.in. motocykl miejski (MOS), pojazd do przewozu pizzy (LEM Napoli), motocykl policyjny (LEM Bullet), a w ubiegłym roku – crossowy (LEM Falcon). I to właśnie ten ostatni pojazd zapewnił im komplet zwycięstw w Hiszpanii. Zajęli pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej, zwyciężając też w konkurencjach statycznych i dynamicznych.

Tegoroczny projekt to również motocykl crossowy (bo takie są wymagania organizatorów). Wspierani przez UNIKAT Motorworks budują nowy motocykl LEM Thunder. Szczegóły dotyczące nowej konstrukcji planują zdradzić już niebawem.

Więcej informacji o działaniach studentów na stronie internetowej i profilu facebookowym Koła Naukowego Pojazdów i Robotów Mobilnych.

ISZ