TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Schronienia dla potrzebujących staną pod Bibliotechem

Cztery konstrukcje mieszkalne wykonane przez studentów z Polski i Holandii, które mogą zostać wykorzystane jako schronienia dla uchodźców lub ofiar katastrof naturalnych, staną w poniedziałek na placu przed budynkiem Bibliotechu

Schronienia powstały w ramach Letniej Szkoły Architektury, czyli projektu realizowanego w sierpniu przez studentów Politechniki Wrocławskiej i holenderskiego Uniwersytetu Technicznego w Delft. Ich zadaniem było zaprojektowanie i zbudowanie podstawowej jednostki mieszkalnej, tzw. living unit, która miałaby służyć rodzinie lub osobom indywidulanym.

Mogła to być pojedyncza konstrukcja lub zespół pomieszczeń, ale musiały zapewniać mieszkańcom minimalne warunki egzystencjalne. Konstrukcja musiała mieć też odpowiednie wymiary, być lekka albo składana z powtarzalnych elementów, które w produkcji dawałyby możliwość prefabrykacji.

W sumie powstały cztery prototypy, które będzie można zobaczyć przed budynkiem Bibliotechu (D-21) od 26 września do 11 października. Później zostaną one przeniesione na teren kampusu przy ul. Prusa.

Cztery koncepcje

Pierwszy z zaprezentowanych domów ma kształt kopuły i został powleczony zielonym, wodoodpornym materiałem. Wykonany jest z jednego elementu, który można zestawiać w różnych konfiguracjach. Oznacza, to że dokładając kolejne części, można zwiększyć kopułę, a przy innym ich zestawieniu konstrukcja może mieć np. kształt tunelu.

Kolejna propozycja wzorowana była na japońskich pawilonach herbacianych. Całość można złożyć bez użycia jakichkolwiek narzędzi, gwoździ czy śrub, na zasadzie puzzli. Wykonana została z drewna i wodoodpornego materiału, w podłodze są ukryte poduszki do spania, a ściany pełnią także rolę półek.

domki_4.jpg

Pomarańczowa konstrukcja została przygotowana z myślą o bezdomnych. Wewnątrz znajduje się łóżko i składany stół i ma ona powierzchnię ok. 5 m kw., natomiast z zewnątrz wyglądem przypomina stopnie.

W ostatniej z zaprezentowanych konstrukcji zmieszczą się dwie osoby. Ośmiokątne ściany ą zostać zmontowane w zaledwie kilka minut, a całość jest bardzo lekka i łatwa w transporcie.

Projekt realizowany był pod patronatem Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

House of Cards na pl. Solnym

Także w poniedziałek na pl. Solnym wystawiona zostanie konstrukcja o nazwie „House of Cards” autorstwa Jerzego Łątki, doktoranta Politechniki Wrocławskiej, pomysłodawcy i współprowadzącego Letniej Szkoły Architektury.

domki_3.jpg

To zwycięski projekt w konkursie „Futuro”, który odbywał się w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Uczestnicy mieli w nim przedstawić swoją własną wizję przyszłości, inspirując się Wrocławiem jako miejscem, w którym już dziś można zobaczyć i dotknąć tego, jak będą wyglądały miasta w przyszłości.

Koncepcja przygotowana przez doktoranta PWr zakłada stworzenie jednostki mieszkalnej wybudowanej z materiałów pochodzenia papierowego. Domek ma powierzchnię ok. 12 m kw. i stanowi fragment większego założenia projektowego, a na pl. Solnym będzie go można oglądać do 8 października.

mc

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję