TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Rozwój geotermii w Polsce – projekt z udziałem naukowców z W6

Data: 05.09.2017 Kategoria: aktualności ogólne

Ministerstwo Środowiska zainicjowało projekt „Energia geotermalna: podstawa niskoemisyjnego ciepłownictwa, poprawy warunków życia i zrównoważonego rozwoju”, który ma pomoc w rozwoju ciepłownictwa geotermalnego. W badania zaangażowani są także naukowcy z PWr

W projekcie „Energia geotermalna: podstawa niskoemisyjnego ciepłownictwa, poprawy warunków życia i zrównoważonego rozwoju” oprócz naukowców z Polski biorą także udział specjaliści z Islandii i Norwegii, a więc liderzy w zagospodarowaniu ciepła Ziemi – Islandia dzięki wodom i parom geotermalnym, a Norwegia dzięki pompom ciepła.  

W Polsce ciepłownictwo geotermalne jest nadal na wstępnym etapie rozwoju, choć wiele rejonów cechuje się odpowiednim potencjałem. Stąd  współpraca ze specjalistami z podanych krajów jest tak ważna.

Efektem projektu ma być m.in. raport zawierający propozycje projektów pilotowych i rozwiązań, których wprowadzenie powinno sprzyjać trwałemu rozwojowi ciepłownictwa geotermalnego zarówno w wybranych miejscowościach, jak i w całej Polsce. W ramach projektu zaplanowano także wizyty studyjne w Polsce, Norwegii i Islandii, konferencje oraz działania promocyjne. 

Inicjatywa jest realizowana ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) 2009–2014 przez zespoły specjalistów z zakresu geotermii zarówno z Polski – z Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN (lidera), Akademii Górniczo-Hutniczej im. S. Staszica w Krakowie, Politechniki Wrocławskiej oraz z Krajowej Agencji Energii w Islandii, Christian Michelson Research AS w Norwegii, a także z Europejskiej Rady Energii Geotermalnej.  

W projekcie uczestniczą także przedstawiciel Lądka Zdroju, Konstantynowa Łódzkiego, Poddębic, Sochaczewa – miast i instytucji, dla których opracowane będą ww. studia możliwości wykorzystania geotermii w lokalnym ciepłownictwie, a także propozycje  projektów pilotowych.     

Osoby do kontaktów ws. projektu: 

logotypy_konsorcjantow_projektu.jpg

Politechnika Wrocławska © 2017

Nasze serwisy używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. 

Akceptuję