TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Roboty znów na PWr – w kwietniu zawody Robotic Arena

Dron na torze przeszkód - zdjęcie

22 kwietnia „Serowcem” ponownie zawładną roboty, które w trakcie zawodów Robotic Arena zmierzą się w aż siedemnastu konkurencjach. Nie zabraknie dronów, robotów wyścigowych i walk na arenie. Wszyscy pasjonaci mogą zgłaszać swoje konstrukcje.

Robotic Arena to jedna z największych imprez robotycznych w Polsce, która cieszy się ogromnym zainteresowaniem zarówno zawodników, jak i kibiców. Tylko w ubiegłym roku w piętnastu konkurencjach rywalizowało kilkaset robotów, a korytarze budynku C-13 odwiedziło kilka tysięcy kibiców.

– W tym roku dzięki lepszemu rozplanowaniu aren do programu zawodów udało nam się włączyć także drony. Na korytarzu stanie duża klatka, w której rozegrane zostaną trzy konkurencje: Dron Stunt, Dron Infinity i Dron Sandbox – mówi Wojciech Bohdan, koordynator zawodów z Koła Naukowego Robotyków „KoNaR”.

Dron Infinity to konkurencja przeznaczona dla autonomicznych dronów, które muszą wykonać jak najwięcej ósemek w określonym czasie, a w Dron Sandbox zadaniem zawodników jest wykonanie jak najszybszego okrążenia przelatując przy tym przez pierścienie znajdujące się na różnych wysokościach. Najbardziej widowiskowo zapowiada się konkurencja Dron Stunt, w której uczestnicy muszą zachwycić sędziów wykonywanymi sztuczkami podczas latania między przeszkodami.

Robotic Arena 2022 - zdjęcie

Na torze i na macie

Będą także oczywiście zmagania nawiązujące do japońskich zapasów. Podczas NanoSumo, MicroSumo Enhanced, MiniSumo Enhanced, Sumo i MegaSumo zobaczymy walki robotów różniących się wielkością. Zmierzą się ze sobą zarówno mikroskopijne konstrukcje, jak i kilkukilogramowe kolosy. W ostatniej konkurencji będą one wyposażone w zestaw magnesów dociskających roboty do metalowego ringu, co pozwoli na pokaz skomplikowanych manewrów.

Widowiskowo zapowiada się rywalizacja w konkurencji Combat Raptor, która wzbudziła ogromne zainteresowanie kibiców podczas ostatniej edycji zawodów. Walka robotów na piły, noże, młoty i kilofy, a wszystko w zamkniętej – dla bezpieczeństwa widzów – klatce to nie lada gratka dla wszystkich miłośników destrukcji.

Kolejne konkurencje to znane już z wcześniejszych edycji: LineFollower Drag, LineFollower Turbo i LineFollower Light – wyścigi robotów, podczas których będą liczyły się szybkość oraz sprawność. Podobnie, jak w RoboSprint, biegu inspirowanym najstarszą konkurencją starożytnej olimpiady „dromos”. Tu jednak zamiast tradycyjnych kół, roboty muszą posiadać kończyny.

Ciekawie zapowiada się również Freestyle, czyli turniej dla wszystkich konstrukcji, które nie wpisują się w pozostałe kategorie. Poza wykonaniem – jury złożone z naukowców i pasjonatów – oceni pomysł i innowacyjność robota.

– Zapisy do zawodów są otwarte jeszcze przez dwa tygodnie, ale już teraz mamy ponad stu zgłoszeń i ok. 70 robotów. Spodziewamy się też gości spoza Europy, m.in. z Turcji, Azerbejdżanu i Kazachstanu – dodaje Wojciech Bohdan.

W trakcie zawodów będzie można także zobaczyć, nad czym aktualnie pracują studenci z Koła Naukowego Robotyków „KoNaR”. Na swoim stoisku zaprezentują m.in. robota pirotechnicznego „Ariadna” oraz system hydroponiczny „Luna”.

Więcej informacji na stronie internetowej Robotic Arena oraz na Facebooku KN KoNaR.

newsletter_2023_14.jpg

mic

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję