Politechnika rozszerza współpracę z Siecią Badawczą Łukasiewicz

Politechnika Wrocławska podpisała umowę o współpracy z Siecią Badawczą Łukasiewicz. Wspólne projekty koncentrować się będą w szczególności na rozwoju technologii i produktów bazujących na azotku galu do zastosowania w mikroelektronice.

Prof. Arkadiusz WójsPorozumienie sygnowali prof. Arkadiusz Wójs, rektor Pwr oraz dr Piotr Dardziński, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz. Jest to kolejny etap budowy systemu badawczo-rozwojowego, na który składa się wiedza i kompetencje polskich naukowców z jednostek Łukasiewicza oraz prestiżowych ośrodków akademickich w Polsce.

– Politechnika Wrocławska to uczelnia mocno osadzona w świecie technologii, pracująca nie tylko na rzecz rozwoju nauki, ale też dostarczająca rozwiązań. Misją uczelni – poprzez badania naukowe, kształcenie studentów i współpracę z gospodarką – jest kształtowanie przyszłości  –  mówi prof. Arkadiusz Wójs. – Dzięki podpisaniu umowy mamy możliwość poszerzania obszarów badawczych wspólnie z naukowcami Sieci Badawczej Łukasiewicz. Liczę, że efektem wspólnych prac będą nie tylko publikacje, lecz także wdrożenia, że skorzystają na tym w równym stopniu uczeni i przedsiębiorcy – dodaje.

Przykładem rozwiązań, nad którymi wspólnie pracować będą naukowcy Łukasiewicza i Politechniki Wrocławskiej, są technologie i produkty bazujące na azotku galu. Można je wykorzystać w układach energoelektronicznych dużej mocy, układach mikrofalowych, różnego rodzaju czujnikach i detektorach, a także sensorach chemicznych i biologicznych, pracujących w trudnych warunkach środowiskowych. Ten ogromny rynek obejmuje zastosowania zarówno cywilne, jak i obronne, m.in. do komunikacji bezprzewodowej.

dr_piotr_dardzinski.png– Nauka nie istnieje bez współpracy, bez wymiany efektów badań rozproszonych zespołów. Jednak czasy pandemii i rosnące oczekiwania wobec naukowców wymagają dalszego zacieśniania tej współpracy. Dziś robimy kolejny krok na tej drodze z jednym z naszych sprawdzonych partnerów, Politechniką Wrocławską – podkreśla Piotr Dardziński. – Liczymy, że sprawność w działaniu, dzielenie się wiedzą ekspercką, otwartość na wymianę doświadczeń i dążenie do wspólnego celu pozwolą nam wypracować konkretne rozwiązania technologiczne dla przedsiębiorców Dolnego Śląska. Mam też nadzieję, że uda nam się zachęcić kolejne firmy z tego regionu do robienia biznesu z nauką i unowocześniania polskiej gospodarki – zaznacza.

Porozumienie zakłada także wspólne inicjatywy na rzecz kształcenia kadry naukowo-badawczej i współtworzenia kompetencji przyszłości. Jednym z filarów tej działalności będą doktoraty wdrożeniowe, które stanowią unikalną możliwość połączenia aktywności zawodowej i pracy naukowej.

Szeroka współpraca

Dotychczasowa współpraca instytutów Łukasiewicza z Politechniką Wrocławską zaowocowała już szeregiem projektów badawczych w obszarze mikroelektroniki. Przykładem jest projekt prowadzony przez uczelnię i Łukasiewicz – Instytut Mikroelektroniki i Fotoniki wspólnie z czeskim producentem mikroskopów AFM. Rozwiązanie, które firma chce wdrożyć do regularnej sprzedaży, pozwoli zwiększyć rozdzielczość pomiaru, a także wpłynie na miniaturyzację mikroskopu.

Wśród obszarów wspólnego zainteresowania obu podmiotów są również: inżynieria materiałowa, mechanika i budowa maszyn oraz biotechnologia. Efektem niedawnej współpracy w ostatnim z wymienionych obszarów było zidentyfikowanie cząsteczki o dużym potencjale terapeutycznym, która może stanowić przełom na drodze do znalezienia skutecznego leku na COVID-19. Prace prowadzone przez zespół naukowców pod kierownictwem prof. Marcina Drąga z Politechniki Wrocławskiej wsparł w tym zakresie Łukasiewicz – Instytut Chemii Przemysłowej.