Puchar mistrzów wrócił na Politechnikę Wrocławską

Data: 19.02.2019 Kategoria: aktualności ogólne, aktywność studencka

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Zespół „Inżynierzy” z Politechniki Wrocławskiej zwyciężył w trzecim sezonie rozgrywek T-Mobile Ligi Akademickiej. W nagrodę mistrzowie otrzymali pamiątkowy puchar, nagrody rzeczowe oraz czek na 4 tys. zł

liga_akademicka_nagroda_003.jpgT-Mobile Liga Akademicka to rozgrywki e-sportowe, w których szesnaście drużyn przez osiem tygodni rywalizuje tocząc boje m.in. w popularnej grze League of Legends – sieciowej produkcji. O zwycięstwo walczą dwa pięcioosobowe zespoły, a ich zadaniem jest dotarcie do bazy przeciwnika i zniszczenie tzw. „Nexusa”, głównego budynku w grze. Mecze toczone są do dwóch zwycięstw na mapie.

Obecnie zakończył się już trzeci ligowy sezon. Pierwszą edycję turnieju wygrali „Inżynierzy” z Politechniki Wrocławskiej, a drugą, której finał odbył się na PWr, „Lwy” z Politechniki Gdańskiej. Po finale trzeciego sezonu tytuł mistrzowski wrócił do Wrocławia.

– Zainteresowanie organizowanymi przez nas rozgrywkami systematycznie rośnie. Do rywalizacji w trzecim sezonie ligi zgłosiło się ponad 750 studentów. Zespół z Wrocławia był tym razem bezkonkurencyjny. Cała ekipa tworzy bardzo profesjonalny skład i w finale udało im się odebrać tytuł rywalom w rewanżu za finał z ubiegłego roku – mówi Marcin Rausch, organizator zawodów.

W skład zwycięskiego zespołu „Inżynierów” weszli Adam Howaniec (kapitan), Bartosz Stopyra, Tomasz Duda, Paweł Stępień, Robert Binek oraz dwóch zawodników rezerwowych - Krzysztof Śliwa i Dawid Gofryk.

– Rozwój rozgrywek sportowych jest w ostatnim czasie bardzo dynamiczny, a rywalizacja na tym polu cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Dlatego właśnie zgodziliśmy się na starty naszej drużyny i staramy się w nią inwestować  – uważa dr inż. Jacek Lamperski, prorektor ds. studenckich PWr. – Będziemy chcieli, żeby ten rozwój na Politechnice Wrocławskiej trwał i żebyście w przyszłości mieli gdzie trenować. Dobrze, gdybyście już teraz pomyśleli też o szkoleniu swoich następców. Bardzo się cieszę z tej wygranej i życzę wam dalszych sukcesów – dodaje prorektor Politechniki.

liga_akademicka_nagroda_07.jpgRozgrywki ligowe rozpoczęły się od przedsezonowych kwalifikacji uczelnianych, po których ruszyła faza grupowa. W niej „Inżynierzy” rywalizowali z zespołami z Uniwersytetu Warszawskiego, Politechniki Łódzkiej i broniącą tytułu ekipą „Lwów” z Politechniki Gdańskiej. Udało im się wygrać wszystkie mecze tracąc zaledwie jedną rundę i do fazy play-off przystępowali w roli zdecydowanych faworytów.

W ćwierćfinale nasi studenci okazali się lepsi od zespołu z Uniwersytetu Rzeszowskiego, w półfinale pokonali drużynę z Wojskowej Akademii Technicznej, a w walce o mistrzostwo po raz kolejny spotkali się ze swoimi największymi rywalami – „Lwami”.

Gospodarzami turnieju finałowego, zgodnie z obowiązującymi w T-Mobile Lidze Akademickiej zasadami, byli zwycięzcy ubiegłego sezonu, a więc ekipa z Gdańska, która przy wsparciu swoich kibiców miała nadzieję na obronę tytułu.

Początek pierwszej rundy okazał się wyrównanym widowiskiem i dopiero po zniszczeniu pierwszej wieży zaczęła się rysować coraz wyraźniejsza przewaga zespołu z Politechniki Wrocławskiej, której nasi studenci nie dali już sobie odebrać, bez większych problemów zdobywając „Nexusa”.

liga_akademicka_nagroda_002.jpgPierwsze minuty drugiej rundy toczyły się już jednak pod dyktando „Lwów”, którym udało się wypracować kilkutysięczną przewagę w złocie. Kluczowy dla losów meczu był jednak wygrany przez naszych studentów teamfight, po którym odrobili straty spychając rywali do defensywy i ostatecznie wygrali partię, odzyskując tym samym tytuł mistrzowski.

– Po całkiem niezłej pierwszej rundzie, w drugiej trochę puściły nam nerwy i po jednym błędzie musieliśmy gonić rywali. Większa presja ciążyła chyba jednak na „Lwach”, a my po prostu chcieliśmy odebrać im tytuł i to się udało – ocenia Adam Howaniec, kapitan drużyny.

Obecnie w T-Mobile Lidze Akademickiej gracze rywalizują w czterech produkcjach – League of Legends, Overwatch, Starcraft II oraz Tom Clancy’s Rainbow Six. Warto podkreślić, że PWr jest reprezentowana we wszystkich konkurencjach. Kolejny sezon rozgrywek wystartuje już 25 marca, a finał, który tym razem powinien odbyć się na Politechnice Wrocławskiej, zaplanowano na koniec maja.

Sukcesy „Inżynierów” zostały już zauważone przez zawodowe organizacje e-sportowe. Nasi studenci podpisali bowiem kontakt z Esports Academy, szkołą gamingową dla młodych zawodników sportów elektronicznych, a ich spotkania można już oglądać w Ultralidze.

Z inicjatywy naszych studentów na Politechnice Wrocławskiej powstało też Akademickie Stowarzyszenie Esportowe zrzeszające sympatyków elektronicznej rywalizacji. – Ostatnia rekrutacja pokazała, że na naszej uczelni jest spore zainteresowanie tym tematem, a na rozmowę zgłosiło się do nas kilkudziesięciu kandydatów. W przyszłym semestrze chcielibyśmy zorganizować na uczelni pierwszy turniej esportowy – dodaje Adam Howaniec.

Więcej informacji o stowarzyszeniu na Facebooku.

mic