TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Space Day

Data: 20.04.2017
Miejsce wydarzenia: Politechnika Wrocławska, bud. C-18
Organizator: Koło Naukowe Off-Road i PWr Aerospace

Jak zacząć karierę w branży aeronautycznej? Gdzie w Polsce są realizowane kosmiczne projekty? O tym wszystkim będzie można posłuchać podczas jednodniowego spotkania Space Day, które organizują wspólnie Koło Naukowe Off-Road i koło PWr Aerospace 

space_day.jpgSpotkanie promujące inżynierię kosmiczną w Polsce zaplanowano na 20 kwietnia w Strefie Kultury Studenckiej. Rozpocznie się o godz. 11 i potrwa do 17.

- Chcemy pokazać, że kosmos wcale nie jest tak daleko, jak może się wydawać. Inżynieria kosmiczna bardzo się dzisiaj rozwija w naszym kraju. Powstaje wiele firm działających w tym sektorze, a studiując m.in. na Politechnice Wrocławskiej, można realizować kosmiczne projekty. Warto więc przyjść i posłuchać o tym,  co dzieje się w polskiej branży kosmicznej i w co można się zaangażować, będąc studentem – zachęca Justyna Pelc z koła naukowego Off-Road, które buduje łaziki Scorpio.

Ze studentami i innymi zainteresowanymi osobami spotkają się m.in. członkowie DREAM Project, którzy w połowie marca przeprowadzili eksperyment wiercenia w próbce skały w stratosferze, twórcy analogów łazików marsjańskich z Politechniki Wrocławskiej (Koło Naukowe Off-Road – Project Scorpio), Uniwersytetu Wrocławskiego i Politechniki Częstochowskiej, członkowie Wrocławskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, Studenckiego Koła Astronautycznego PW, stowarzyszenia Mars Society Polska oraz przedstawiciele polskich firm działających w branży kosmicznej – Scanway, DNF Systems, Thales Alenia Space Polska i ABM Space.

Szczegółowy program wydarzenia:

Sala C

11:00 – Wrocławskie Towarzystwo Miłośników Astronomii: Początki życia na Ziemi

Jaka jest najpopularniejsza teoria powstania życia na Ziemi i jakie argumenty ją popierają? Prowadzący opowiedzą też o dwóch hipotezach: panspermii i życia w kominach hydrotermalnych oraz o sposobach badań pochodzenia życia.

11:30 – Wrocławskie Towarzystwo Miłośników Astronomii: Życie we wszechświecie

Zaczniemy od pozornie prostego zagadnienia: czym jest życie? Dzięki temu będziemy mogli określić, czego szukamy. Następnie pokażemy ciekawe miejsca w Układzie Słonecznym, w których możemy spodziewać się istnienia życia, a także dowód na to, że życie mogło powstać niezależnie w innej części Wszechświata.

12:00 – Mars Society Polska: Człowiek na Marsie w planach firm, organizacji i agencji kosmicznych

Prezentacja będzie zawierać krótkie informacje o projektach umieszczenia ludzi na Marsie planowanych lub realizowanych przez agencje rządowe NASA i ESA oraz Chiny, Indię, Japonię i przez prywatne firmy: Elona Muska, Mars Inspiration i Mars One.

12:30 – Studenckie Koło Astronautyczne Politechniki Warszawskiej: The only experiment that can say „it sucks”

BuLMA, niewielkie acz sprytne urządzenie z Politechniki Warszawskiej, Uniwersytetu Warszawskiego i misji BEXUS 22, zdolne sprowadzić na ziemię ze stratosfery nie tylko mikrometeoryty, ale i mikroorganizmy o potencjalnie kosmicznym pochodzeniu… Jak z paru magnesów i mylarowych żagli stworzyć projekt z międzynarodowej kampanii stratosferycznej? Jak schwytać i sprowadzić na Ziemię swoje własne, maleńkie „kawałeczki Kosmosu”?

13:00 – DREAM Project: DREAM – historia pewnej wiertarki, która poleciała w kosmos

Skąd wziął się pomysł na wiercenie w kosmosie i po co właściwie to robić? Jak to się stało, że grupa studentów dostała bilet na lot rakietą i jak to wykorzystali?

13:30 – Scanway: Czy na kosmosie w Polsce można zarabiać?

Charakterystyka polskich, w tym wrocławskich firm sektora kosmicznego. Gdzie są realizowane tematy kosmiczne w Polsce? Jak zacząć swoją karierę w branży aeronautycznej? Dokąd zmierza Wrocław z podbojem kosmosu?

14:00 – Thales Alenia Space Polska: Budowa satelit

O budowie satelit opowie firma zatrudniająca 7500 pracowników w ośmiu krajach, oferująca produkty i usługi obejmujące przestrzeń kosmiczną, obronność, naukę i bezpieczeństwo rynków dla klientów komercyjnych i rządowych z całego świata. Thales Alenia Space jest też jednym z głównych dostawców dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

14:30 – Space is more: O Space is more słów kilka

Krótka historia działalności Space is More wraz z przeglądem  jej projektów, w tym o aktualnie realizowanym projekcie M.A.R.S. – placówki do badań psychologicznych symulującej planetarną bazę poza Ziemią. Znajdzie się również czas na prezentacje nadchodzących projektów i ogłoszenie rekrutacyjne.

15:00 – Thales Alenia Space Polska: Sterowanie satelitami

O tym, jak się steruje satelitami, opowie firma Thales Alenia Space Polska, która jest jednym z głównych dostawców dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

15:30 – DFN Systems: Moja droga do sukcesu. O balonach i inżynierach słów kilka

Opowieść autora o doświadczeniu przy stratosferycznych lotach balonów. O sukcesach i problemach, oraz prawidłowych wzorcach, których warto się trzymać.

16:00 – Kell Ideas: Czy błędów nie da się zaplanować?

Popełniaj błędy, przyznaj się do nich, a potem wszystko odkręcaj. Na przykładzie łazika Turtle przedstawiciel firmy opowie, w jaki sposób nie unikać błędów, ale wręcz wprowadzić je jako rzecz pewną do systemu planowania.

16:30 – Projekt Scorpio: Exploration that’s out of this world

Sala 214

11:00 – Studenckie Koło Astronautyczne Politechniki Warszawskiej: Rozkładowe loty do stratosfery?

Utworzona na bazie doświadczeń z eksperymentu SCOPE 2.0 misji BEXUS 11 (2009), Sekcja Balonowa Studenckiego Koła Astronautycznego Politechniki Warszawskiej była w stratosferycznych czeluściach już dziewięć razy, za każdym razem z inną misją, nowymi celami, ciekawszymi eksperymentami… Opowie o locie na Słowację, gargantuicznych antenach, pomocy rakietom i wklęsłej Ziemii.

12:30 – PCz Rover Team: Modernity Rover

Studenci Politechniki Częstochowskiej jako zespół PCz Rover Team działają już od ponad trzech lat. Zajmują się projektowaniem łazików marsjańskich. Do Wrocławia przyjadą ze swoją najbardziej udaną konstrukcją, z którą zajęli szóste miejsce na zawodach w USA i czwarte na zawodach europejskich. Przez ostatni rok pracowali nad projektem i budową nowego łazika. Jest on już niemal gotowy, za kilka tygodni zaplanowano jego premierę.

13:30 – Continuum Rover Team

14:00 – ABM Space – Remote Mars Yard

14:30 – Studenckie Koło Astronautyczne Politechniki Warszawskiej:  EXO.17

EXO.17 było pierwszą w pełni polską analogową symulacją marsjańską, realizowaną w marcu 2017 w Mars Desert Research Station (USA). Przedstawione zostaną ogólne założenia i idee misji analogowych, a także opisany sam pobyt w MDRS, przykładowe zadania, wyzwania i problemy.

15:00 – Mars Society Polska: Historia polskich łazików marsjańskich na URC i ERC

15:30 – Wrocławskie Towarzystwo Miłośników Astronomii: Dlaczego Mars?

Garść informacji o historii badań Marsa oraz o tym, jak funkcjonuje on w świadomości społecznej i sztuce

16:00 – Wrocławskie Towarzystwo Miłośników Astronomii: Amatorskie obserwacje Marsa

O sprzęcie obserwacyjnym, kiedy i co można zobaczyć oraz jak sfotografować Marsa.

16:30 – PWr Aerospace – PWr can into space

Zapisy na spotkanie zaczną się 14 kwietnia - link do formularza pojawi się tutaj.

lucy

Politechnika Wrocławska © 2018

Nasze serwisy używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. 

Akceptuję