TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Projektuj, buduj, testuj – Studencki Konkurs Mostów Stalowych 2017

Data: 30.05.2017 Kategoria: aktualności ogólne, aktywność studencka

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Sześć zespołów z pięciu politechnik rywalizuje w Studenckim Konkursie Mostów Stalowych, który we wtorek rozpoczął się na naszej uczelni. W tegorocznej edycji zawodów zadaniem studentów jest zbudowanie mostu kratownicowego

– Mostownictwo to praca zespołowa, bo pojedynczy inżynier może co najwyżej zaprojektować przepust lub ewentualnie mały mostek, tymczasem wasze zadanie jest trudniejsze. Na koszulkach widzę zarys Mostu Rędzińskiego, a przy nim pracowało ponad 100 inżynierów, dlatego dzisiejszy konkurs to właśnie sprawdzian pracy zespołowej – powiedział prof. Jan Biliszczuk z Politechniki Wrocławskiej, przewodniczący jury.

studencki_konkurs_mostow_stalowych_2017_6.jpgPrzed rozpoczęciem zawodów drużyny musiały przygotować projekt mostu, a w trakcie konkursu ich zadaniem jest samodzielne wykonanie konstrukcji z elementów stalowych. Przygotowane konstrukcje mogą mieć maksymalnie 2,5 m rozpiętości i 1 m szerokości, a na ich ukończenie uczestnicy mają osiem godzin.– Nadesłane projekty były ciekawe i zostały zaakceptowane, a to już sukces. Teraz liczy się wykonawstwo – dodał prof. Biliszczuk.

Gdy wszystkie mosty będą gotowe, przeprowadzone zostaną próby obciążeniowe w laboratorium Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego. Testy zaplanowano na środę, a zwycięzców poznamy ok. godz. 15.00.

– Zespoły muszą wziąć pod uwagę m.in. zużycie materiałów, czas potrzebny na realizację projektu, ale kluczowe znaczenie będzie miała nośność obiektu. To właśnie ten element będzie najważniejszy przy końcowej ocenie – tłumaczy dr inż. Paweł Hawryszków, opiekun Koła Naukowego "Młodzi Mostowcy PWr", które organizuje zawody.

Konkurs ma nie tylko rozwijać umiejętności pracy zespołowej i sprawdzić możliwości organizacyjne przyszłych inżynierów, lecz także przybliżyć problemy, z którymi muszą się zmierzyć konstruktorzy – ograniczenia przestrzenne, wytrzymałość materiałów, proces montażu oraz bezpieczeństwo.

W rywalizacji udział biorą następujące zespoły:

  • PKS Łódź (Politechnika Łódzka),
  • Przeniesie nawet Karola (Politechnika Śląska),
  • Bridge Please (Politechnika Wrocławska),
  • StaLOVE (Politechnika Gdańska),
  • Most Beautiful (Politechnika Gdańska),
  • PoSiNaR (Politechnika Rzeszowska).

mic

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję