Profesor Marek Samoć opowie o laserach i nanotechnologii

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Laureat nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej prof. Marek Samoć z Wydziału Chemicznego w najbliższą środę wygłosi okolicznościowy wykład na Politechnice Wrocławskiej

Spotkanie odbędzie się w Sali Wałbrzyskiej (bud. A-3) o godzinie 15.15. Jest ono otwarte dla wszystkich zainteresowanych. Profesor Marek Samoć przygotował wystąpienie pt. „Lasery i nanotechnologia: korzystna kombinacja".

02_prof_samoc_2016.jpgNasz naukowiec jest specjalistą w dziedzinie chemii fizycznej. Przez wiele lat pracował w Centrum Fizyki Laserowej Australijskiego Uniwersytetu Narodowego w Canberze (Australia), od 2008 roku kieruje zespołem naukowym na Wydziale Chemicznym PWr.

Prof. Samoć prowadzi badania nad właściwościami optycznymi materiałów. Fundacja na rzecz Nauki Polskiej honorowała go prestiżową nagrodą, nazywaną polskim Noblem, właśnie za przełomowe odkrycia w dziedzinie optyki nieliniowej. Dzięki nim nowe materiały w fotonice mogą usprawnić przesyłanie i przetwarzanie informacji, a ogniwa elektryczne trzeciej generacji mogą być tańsze, wydajniejsze i bardziej ekologiczne. W przyszłosci nowe rozwiązania powinny znaleźć zastosowanie w diagnostyce chorób nowotworowych czy neurologicznych.

Nagrody FNP przyznawane są od  20 lat. Jest to wyróżnienie za szczególne za szczególne osiągnięcia naukowe w czterech dziedzinach: nauk o życiu i o Ziemi, nauk chemicznych i o materiałach, nauk matematyczno-fizycznych i inżynierskich oraz nauk humanistycznych i społecznych. Laureatów wybiera grono wybitnych profesorów wchodzących w skład kapituły konkursu. Wysokość nagrody wynosi 200 tys.

Profesor Marek Samoć statuetkę polskiego Nobla odebrał podczas uroczystości na Zamku Królewskim w Warszawie 8 grudnia 2016 roku.