TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Prof. Stanisław Kulczyński kandydatem do tytułu Honorowego Obywatela Wrocławia

Data: 24.01.2018 Kategoria: życie uczelni

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Pierwszy rektor Politechniki i Uniwersytetu Wrocławskiego został nominowany do tytułu Honorowego Obywatela Wrocławia. List do komisji nominacyjnej w tej sprawie podpisali prezydent Rafał Dutkiewicz oraz rektorzy ośmiu uczelni

kulczynski_prezydent2.jpgW specjalnym piśmie, które zostało w środę zaprezentowane w gabinecie prezydenta czytamy m.in.: „Prof. Stanisław Kulczyński - związany z Wrocławiem od 1945 roku, twóca powojennych struktur Uniwersytetu oraz Politechniki Wrocławskiej, pierwszy rektor obu połączonych uczelni, wybinty uczony. (...) Był jedynym rektorem w Polsce, który sprzeciwł się gettu ławkowemu, czyli szykanom polegającym na wydzieleniu części sali wykładowej dla studentów pochodzenia żydowskiej. (...) Opracował projekt struktury przyszłej uczelni, łączący Uniwersytet z Politechniką, został głównym inicjatorem i pierwszym prezesem Wrocławskiego Towarzystwa Naukowego, uczestniczył w tworzeniu Polskiej Akademii Nauk”.

Pod listem podpisał się prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, przewodniczący Rady Miejskiej Jacek Ossowski oraz władze ośmiu uczelni, w tym prof. Cezary Madryas, rektor Politechniki Wrocławskiej.

- Ustawa dekomunizacyjna mówi o tym, że należy usuwać symbole komunizmu ze świadomości zbiorowej i życia publicznego - mówił prezydent Rafał Dutkiewicz. - Naszym zdaniem prof. Kulczyński we Wrocławiu nie jest symbolem komunizmu, ale odradzania się życia naukowego i uczelni wyższych w naszym mieście. Jest też znakiem bardzo szlachetnej postawy w okresie przedwojennym i czasów II wojny światowej. Ponieważ nie możemy przywrócić nazwy bulwaru prof. Stanisława Kulczyńskiego, proponujemy, by profesor został w 2018 roku Honorowym Obywatalem Wrocławia - tłumaczył Rafał Dutkiewicz.

Wcześniej specjalną uchwałę wspierającą wszelkie działania w obronie dobrego imienia prof. Stanisława Kulczyńskiego podjęło Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola.

kulczynski.jpgStanisław Kulczyński (1895-1975)

Urodzony w Krakowie, ukończył studia na Uniwersytecie Jagiellońskim; w 1924 r. objął i zorganizował Katedrę Systematyki i Morfologii Roślin Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. W 1936 r. został wybrany na rektora, ale przeciwstawił się wprowadzeniu getta ławkowego i został odwołany z tego stanowiska.

W latach 1945-51 był rektorem Uniwersytetu i Politechniki we Wrocławiu, w latach 1952-1956 - wicemarszałkiem Sejmu, w latach 1956-1969 - zastępcą przewodniczącego Rady Państwa.

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję