Zobacz, czym zajmuje się prof. Samoć na PWr - materiał PlatonTV

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Zapraszamy do obejrzenia programu „Przełomowy moment”, który został poświęcony badaniom prof. Marka Samocia z Politechniki Wrocławskiej. Za swoją pracę naukowiec otrzymał nagrodę Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, zwaną „polskim Noblem”

Materiał przygotowany przez zespół telewizyjny STYK PWr można znaleźć na stronie PlatonTV

przelomowy_moment_-_prof_samoc.jpgNasz naukowiec jest specjalistą w dziedzinie chemii fizycznej. Przez wiele lat pracował w Centrum Fizyki Laserowej Australijskiego Uniwersytetu Narodowego w Canberze (Australia), a od 2008 roku kieruje zespołem naukowym na Wydziale Chemicznym PWr.  Prof. Samoć prowadzi badania nad właściwościami optycznymi materiałów. Fundacja na rzecz Nauki Polskiej honorowała go prestiżową nagrodą, nazywaną „polskim Noblem”, właśnie za przełomowe odkrycia w dziedzinie optyki nieliniowej.

Dzięki nim nowe materiały w fotonice mogą usprawnić przesyłanie i przetwarzanie informacji, a ogniwa elektryczne trzeciej generacji mogą być tańsze, wydajniejsze i bardziej ekologiczne. W przyszłości nowe rozwiązania powinny znaleźć zastosowanie w diagnostyce chorób nowotworowych czy neurologicznych.

Rozmowę z prof. Markiem Samociem można znaleźć TUTAJ.

W cyklu „Przełomowy moment” realizowanym przez telewizję PlatonTV prezentowani są polscy naukowcy i ważne badania naukowe. Punktem wyjścia każdego programu jest zawsze tytułowy „przełomowy moment”, który okazał się impulsem do działania lub punktem zwrotnym w życiu naszego bohatera, jego karierze, czy w projekcie naukowym.

mic