TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Prof. Janusz Mroczka doktorem honoris causa WAT

Data: 06.03.2019 Kategoria: aktualności ogólne, ludzie politechniki

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Profesor Janusz Mroczka z Wydziału Elektroniki został uhonorowany tytułem doktora honoris causa Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego. Uroczystość odbyła się w środę w klubie WAT w Warszawie

mroczka_wat1.jpg– Doktorat odbiera dzisiaj osoba wybitna ze względu na swoje dokonania naukowe, osiągnięcia w obszarze kształcenia kadry, zasługi dla środowiska naukowego, autorytet moralny, dobry człowiek, bez granic oddany naszej uczelni – mówił podczas uroczystości, która odbyła się 6 marca w Warszawie Rektor-Komendant,  gen. bryg. dr hab. inż. Tadeusz Szczurek, prof. WAT.

Wnioskodawcą przyznania profesorowi Januszowi Mroczce godności doktora honoris causa był Wydział Elektroniki Wojskowej Akademii Technicznej oraz Instytut Optoelektroniki tej uczelni. Nasz naukowiec został doceniony za zasługi dla rozwoju nauki i techniki, a w szczególności za istotny wkład w rozwój kadry naukowej WAT.

– Bardzo istotne dla nas jest to, że profesor Janusz Mroczka od wielu lat współpracuje z zespołami naukowymi Wojskowej Akademii Technicznej i jest jej prawdziwym przyjacielem – tłumaczył Rektor-Komendant – Nasi pracownicy wielokrotnie doświadczali jego rady, pomocy i życzliwości. Wspierał i wspiera naszą uczelnię w rozwoju kadry naukowej, w podejmowaniu tematów badawczych oraz w upowszechnianiu dorobku naukowego i kreowaniu wizerunku WAT jako znaczącej uczelni technicznej w kraju i za granicą.

Promotorem prof. Janusza Mroczki był prof. Adam Kawalec z Wydziału Mechatroniki Politechniki Warszawskiej. W wygłoszonej w środę laudacji mówił: – To wyróżnienie jest wyrazem głębokiego uznania naszej społeczności akademickiej dla wybitnych osiągnięć profesora Janusza Mroczki, zarówno naukowych, postawy moralnej, otwartości, kreatywności, dużego poczucia humoru, jak i zasług dla rozwoju kadry naukowej naszej uczelni.

mroczka_wat2.jpgPrzypomniał też zasługi laureata dla Wojskowej Akademii Technicznej, z którą prof. Mroczka współpracuje od 1996 roku. – Koncentrują się one zarówno w obszarze rozwoju kadry naukowej, jak i badań naukowych – mówił prof. Adam Kawalec. – Zachęcał środowisko naukowe WAT do aktywnego angażowania się w działalność na rzecz komitetów naukowych, a poprzez wspólne projekty badawcze, konferencje i seminaria rozwinął szeroką i owocną współpracę z Wydziałem Elektroniki Politechniki Wrocławskiej. Wspierał i nadal wspiera WAT w rozwoju kadry naukowej, w podejmowaniu tematów badawczych oraz w upowszechnianiu dorobku naukowego i kreowaniu wizerunku WAT jako znaczącej uczelni technicznej.

Rolę recenzentów pełnili prof. Adam Bieńkowski (Politechnika Warszawska), prof. Stanisław Szczepański (Politechnika Gdańska) i prof. Andrzej Zając (Politechnika Białostocka). Wszyscy zgodnie podkreślili będące poza dyskusją i znane doskonale walory naukowe prof. Mroczki, uznając go za uczonego wielkiego formatu. Zwrócili również uwagę na liczne przymioty pozanaukowe laureata.

Prof. Adam Bieńkowski podkreślił to, że prof. Mroczka jest „znany w środowisku z przestrzegania wysokich norm etycznych, nie schodzi z tak obranej drogi zarówno w działalności naukowej, jak również w życiu osobistym”. Natomiast prof. Stanisław Szczepański docenił laureata m.in. za to, że „spotykane trudności i przeciwności nie zniechęcają go, a mobilizują do większego wysiłku”.

Prof. Andrzej Zając zaś stwierdził, że „profesor Mroczka jest osobą wyjątkowo kreatywną, pełną entuzjazmu w działaniach zarówno codziennych, jak i tych zaplanowanych na wiele lat. W relacjach werbalnych – reagującą szybką ripostą, a dobrze dobrane, cięte odpowiedzi stały się jednym z bardziej rozpoznawalnych elementów jego wizerunku”. Każdy z recenzentów uznał też laureata za osobę praktycznie realizującą – coraz rzadziej już widziane na uczelniach – klasyczne wymogi elegancji, dobrego smaku w ubiorze i zachowaniu.

Dziękując za wyróżnienie prof. Janusz Mroczka opowiadał o swoich związkach z warszawską uczelnią. – To co dane mi było zaobserwować, przyjeżdżając do WAT w minionych dwudziestu latach, to ofensywna, odważna i zorientowana na przyszłość i młodość strategia waszej i obecnie już mojej Alma Mater – mówił prof. Janusz Mroczka. – Jestem niezwykle wdzięczny za to wyróżnienie. Moje słowa podziękowania wiążę ze zobowiązaniem służenia waszej i mojej Alma Mater w jej rozkwicie i aspiracjach.

Na zakończenie swojego wystąpienia laureat dodał: – Moją osobowość ukształtowały różne interakcje z różnymi ludźmi, od wielu z nich czerpałem wiedzę, od jednych doświadczenie życiowe, od innych poczucie humoru i sposób dystansowania się od siebie. Nie sposób wymienić tego, co obcowanie z drugim człowiekiem daje każdemu z nas. Dzisiaj mogę powiedzieć, że to oni są tymi anonimowymi współautorami mojego sukcesu – dodał prof. Janusz Mroczka.

Następnie laureat wygłosił wykład pt. „Tęcza w procesie poznawczym”. Jego treść oraz wszystkie materiały dotyczące uroczystości można znaleźć w specjalnej publikacji Wojskowej Akademii Technicznej wydanej z okazji nadania profesorowi Januszowi Mroczce doktoratu honoris causa.

To czwarty tytuł doktora honoris causa przyznany naszemu naukowcowi. Wcześniej został on wyróżniony przez Politechnikę Lubelską (2014 r.), Politechnikę Opolską (2017 r.) oraz Politechnikę Gdańską (luty 2019 r.).

*Zdjęcia i materiały z uroczystości dzięki uprzejmości Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Autorem zdjęć jest Sebastian Jurek.

Biogram prof. Janusza Mroczki

j_mroczka3el.jpgProf. dr hab. inż. Janusz Mroczka, czł. koresp. PAN urodził się 27 kwietnia 1952 r. w Dębicy. Studia wyższe ukończył w roku 1976 na Politechnice Wrocławskiej, z którą związany jest zawodowo do dnia dzisiejszego. W 1980 r. obronił pracę doktorską, a w 1991 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego. Tytuł naukowy profesora uzyskał w roku 1996.

Zainteresowania naukowe profesora dotyczą metodologii procesu poznawczego, algorytmizacji problemu odwrotnego, pomiarów pośrednich źle uwarunkowanych numerycznie, analizy spektralnej i polaryzacyjnej promieniowania rozproszonego w opisie właściwości układów dyspersyjnych, metodologii łączenia danych pomiarowych o różnej przestrzennej rozdzielczości z wykorzystaniem deterministycznych i stochastycznych metod przetwarzania (fuzja danych), wykorzystania reprezentacji czasowo-częstotliwościowych sygnałów w przetwarzaniu danych pomiarowych, opracowania metody momentów w analizie układów dyspersyjnych.

Profesor Janusz Mroczka jest autorem 420 publikacji (118 z listy filadelfijskiej), współautorem 13 książek (5 zagranicznych, 7 krajowych), 8 patentów (4 wdrożenia). Był realizatorem (kierownik lub główny wykonawca) 29 grantów (7 międzynarodowych).

Profesor aktywnie uczestniczy w pracach wielu organizacji i komisji, m.in.: był w latach 2001-2007 Wiceprzewodniczącym, a w latach 2007-2015 Przewodniczącym Komitetu Metrologii i Aparatury Naukowej PAN (członkiem od 1993), który w 2014 r. został oceniony jako najlepszy komitet naukowy PAN. Od roku 2013 jest członkiem Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów. W latach 1991-1996 był z wyboru Dyrektorem Instytutu Metrologii Elektrycznej Politechniki Wrocławskiej. Założył w 1998 roku Katedrę Metrologii Elektronicznej i Fotonicznej Politechniki Wrocławskiej, którą kieruje do chwili obecnej. Był członkiem Sekcji Miernictwa Interdyscyplinarnego KBN (18 konkursów, w tym w 6 Przewodniczącym).

Prof. Janusz Mroczka był promotorem 24 prac doktorskich (4 Cotutelle we Francji, wszystkie wyróżnione, a ostatni otrzymał nagrodę im. M. Skłodowskiej-Curie jako najlepszy doktorat w danej dyscyplinie w Europie), opiekunem 8 habilitacji, recenzował 3 doktoraty honoris causa, 56 wniosków profesorskich (1 zagranicą), 52 habilitacji, 20 doktoratów, przewodniczył 37 habilitacjom, wypromował ponad 200 dyplomantów. Liczba cytowań jego prac wynosi 1423, h=25 (Scopus)  O międzynarodowym uznaniu świadczy fakt, że jest członkiem wielu międzynarodowych organizacji, w tym jest stałym członkiem SPIE – The International Society for Optical Engineering (od 1992 r.), członkiem International Technical Working Group on Penetrating Radiation, USA (od 1994 r.), członkiem Polskiego Towarzystwa Fizycznego (od 1986 r.) i że powierzono mu zorganizowanie i współprzewodniczenie International Symposium of Optical Applied Science and Engineering „Optical Diagnostics in Fluid and Thermal Flow”, San Diego, USA (1993). Utrzymuje kontakty z wieloma ośrodkami naukowymi, m.in. w: Rouen, Yokohama, Toronto, Preston, Marsylia, Eindhoven, Berlin, Boston, San Diego, Rio de Janeiro, Buenos Aires, Londyn, Padwa, Lecce, Bruksela, Tampere, Szanghaj.

Za działalność naukowo-badawczą uzyskał liczne nagrody i wyróżnienia, m.in.: Nagroda  II stopnia MEN (1989 r.), Nagroda Wydziału IV PAN (1993 r.), Subsydium Profesorskie FNP za 2005 r., Nagroda MNiSW za Wybitne Osiągnięcia w Opiece Naukowej i Dydaktycznej w 2014 r., Nagroda Prezesa PAN za 2015r., Nagroda Naukowa im. prof. M. Suskiego, Nagrodą  Professor Opoliensis w 2014r., ponad 30 Nagród Rektora Politechniki Wrocławskiej. Został odznaczony m.in.: Krzyżem Oficerskim OOP, Krzyżem Kawalerskim OOP, Złotym, Srebrnym i Brązowym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Złotą Odznaką Politechniki Wrocławskiej z Brylantem, Medalem im. prof. Kazimierza Idaszewskiego, Medalem im. Prof. Włodzimierza Krukowskiego.

Profesor jest Doktorem Honoris Causa Politechniki Lubelskiej (2014 r.) i Politechniki Opolskiej (2017 r.) i Politechniki Gdańskiej (2019 r.).

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję