Prof. Janusz Mroczka doktorem h.c. Politechniki Opolskiej

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Profesor Janusz Mroczka z Wydziału Elektroniki PWr został uhonorowany tytułem doktora honoris causa Politechniki Opolskiej. Otrzymał go w środę z rąk rektora uczelni prof. Marka Tukiendorfa

W wygłoszonej laudacji prof. Krzysztof Latawiec przypomniał, że tytuł doktora honoris causa jest najwyższym wyróżnieniem nadawanym przez uniwersytety za wybitne osiągniecia naukowe oraz za zasługi na rzecz środowiska akademickiego.

przyznanie_tytulu_doktora_honoris_causa_prof_januszowi_mroczce_4.jpg– To doktorzy honorowi byli i są promotorami postępu cywilizacyjnego, a postępu technicznego w szczególności. Potrzeba jest takich wzorców w środowisku akademickim, na których młodzież akademicka będzie budowała system wartości zawodowych, życiowych i moralnych – mówił.

Przedstawiając sylwetkę laureata prof. Latawiec podkreślił, że w środowisku Politechniki Opolskiej prof. Mroczka jest znanym i cenionym nauczycielem, inspiratorem, promotorem wielu prac naukowych oraz wspaniałym człowiekiem.

– To wyróżnienie jest wyrazem głębokiego uznania dla prof. Mroczki, dla jego wybitnych osiągnieć naukowych, postawy moralnej, zasług dla rozwoju kadry naukowej naszej Alma Mater i jej promocji na mapie ośrodków akademickich krajowych i zagranicznych – zaznaczył prof. Latawiec.

Materiał Politechniki Opolskiej z nadania doktoratu

Publikacja przygotowana z okazji nadania doktoratu honoris causa Politechniki Opolskiej Profesorowi Januszowi Mroczce.

Biogram prof. Janusza Mroczki

Prof. Janusz Mroczka, czł. koresp. PAN urodził się 27 kwietnia 1952 r. w Dębicy. Studia wyższe ukończył w roku 1976 na Politechnice Wrocławskiej, z którą obecnie związany jest zawodowo. W 1980 r. obronił pracę doktorską, a w 1991 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego. Tytuł naukowy profesora otrzymał w roku 1996.

prof_janusz_mroczka.jpgZainteresowania naukowe profesora dotyczą metodologii procesu poznawczego, algorytmizacji problemu odwrotnego, pomiarów pośrednich źle uwarunkowanych numerycznie, analizy spektralnej i polaryzacyjnej promieniowania rozproszonego w opisie właściwości układów dyspersyjnych, metodologii łączenia danych pomiarowych o różnej przestrzennej rozdzielczości z wykorzystaniem deterministycznych i stochastycznych metod przetwarzania (fuzja danych), wykorzystania reprezentacji czasowo-częstotliwościowych sygnałów w przetwarzaniu danych pomiarowych, opracowania metody momentów w analizie układów dyspersyjnych.

Profesor Mroczka jest autorem 415 publikacji (115 z listy filadelfijskiej), współautorem 13 książek (5 zagranicznych, 7 krajowych), 8 patentów (4 wdrożenia). Był realizatorem (kierownik lub główny wykonawca) 27 grantów (7 międzynarodowych).

Profesor aktywnie uczestniczy w pracach wielu organizacji i komisji, m.in. był w latach 2001-2007 wiceprzewodniczącym, a w latach 2007-2015 przewodniczącym Komitetu Metrologii i Aparatury Naukowej PAN (członkiem od 1993), który w 2014 r. został oceniony jako najlepszy komitet naukowy PAN. Od roku 2013 jest członkiem Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów. W latach 1991-1996 był z wyboru dyrektorem Instytutu Metrologii Elektrycznej Politechniki Wrocławskiej. Założył w 1998 roku Katedrę Metrologii Elektronicznej i Fotonicznej Politechniki Wrocławskiej, którą kieruje do chwili obecnej. Był członkiem Sekcji Miernictwa Interdyscyplinarnego KBN (18 konkursów, w tym w 6 Przewodniczącym).

Prof. Janusz Mroczka był promotorem 25 prac doktorskich (4  Cotutelle we Francji, wszystkie wyróżnione, a ostatni otrzymał nagrodę im. M. Skłodowskiej-Curie jako najlepszy doktorat w danej dyscyplinie w Europie), opiekunem 8 habilitacji, recenzował 3 doktoraty honoris causa, 40 wniosków profesorskich (1 zagranicą), 47 habilitacji, 18 doktoratów, wypromował ponad 200 dyplomantów.

Za działalność naukowo-badawczą uzyskał liczne nagrody i wyróżnienia, m.in. Nagrodę II stopnia MEN (1989 r.), Nagrodę Wydziału IV PAN (1993 r.), Subsydium Profesorskie FNP za 2005 r., Nagrodę MNiSW za Wybitne Osiągnięcia w Opiece Naukowej i Dydaktycznej w 2014 r., Nagrodę Prezesa PAN za 2015 r., Nagrodę Naukową im. prof. M. Suskiego, Nagrodę  Professor Opoliensis w 2014 r. i ponad 30 Nagród Rektora Politechniki Wrocławskiej.

Profesor jest doktorem h.c. Politechniki Lubelskiej (2014 r.).