TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Prof. Janusz Mroczka doktorem h.c. Politechniki Gdańskiej

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Profesor Janusz Mroczka z Wydziału Elektroniki PWr został uhonorowany tytułem doktora honoris causa Politechniki Gdańskiej. Otrzymał go w środę z rąk rektora, prof. Jacka Namieśnika

prof_mroczka_dhc_pg_2019_7.jpg23 stycznia w Gdańsku rektor tamtejszej politechniki, podczas uroczystego posiedzenia senatu, nadał prof. Januszowi Mroczce tytuł doktora honoris causa oraz wręczył statuetkę Alegorii Nauki. Przyznawana jest ona wybitnym przedstawicielom świata nauki, zasłużonym dla Politechniki Gdańskiej oraz szkolnictwa wyższego.

– Odczuwam wielką satysfakcję, że to my – środowisko akademickie Politechniki Gdańskiej – wskazujemy i pragniemy uhonorować profesora Janusza Mroczkę, tak zasłużoną postać dla nauki polskiej tym najwyższym zaszczytem akademickim – mówił prof. Jacek Namieśnik.

Promotorem prof. Janusza Mroczki został prof. Jerzy Wtorek, dziekan Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej. Natomiast rolę recenzentów pełnili prof. Andrzej Materka, prof. Maciej Ogorzałek i prof. Bogdan Maciej Wilamowski.

W wygłoszonej laudacji prof. Jerzy Wtorek podkreślił, że prof. Janusz Mroczka jest wybitną postacią świata nauki, zwłaszcza nauk technicznych, uczonym o międzynarodowym uznaniu, wychowawcą wielu pokoleń naukowców i inżynierów, osobą konsekwentną i skuteczną w swoich działaniach. – Ale to także osoba, co należy podkreślić, o dużym poczuciu humoru i jednocześnie krytycznie oceniająca swoje osiągnięcia – dodał prof. Wtorek.

Przedstawiając sylwetkę prof. Mroczki promotor wyjaśnił, że ważne jest nie tylko, kto godność doktora honorowego odbiera, lecz także kto ją nadaje. – Dzisiaj ten tytuł i godność nadamy z inicjatywy naszego wydziału, który istnieje i rozwija się od ponad 66 lat oraz skupia w swoich szeregach zarówno metrologów elektronicznych, optycznych, jak i biomedycznych. Można więc śmiało stwierdzić, że wyróżnienie to zostało zaakceptowane przez naukowców zajmujących się podobnymi zagadnieniami i problemami naukowymi oraz konstrukcyjnymi. Tym większa jego wartość – mówił.

prof_mroczka_dhc_pg_2019_8.jpg

Prof. Jerzy Wtorek zauważył też, że prof. Mroczka reprezentuje model kariery naukowej, który w dobie pogoni za szybkimi i bezpośrednimi korzyściami materialnymi czy zaszczytami staje się coraz rzadszy. Opiera się on m.in. na żmudnym doskonaleniu warsztatu badawczego, harmonijnym łączeniu teorii z praktyką, matematyki z inżynierią czy też osobistym zaangażowaniu w czynności badawcze. - Profesor Janusz Mroczka jest otwarty na merytoryczną krytykę twórczości własnej, ale nie stroni od życzliwej krytyki dokonań innych badaczy. Realizuje model kariery naukowej podporządkowanej imperatywowi etycznemu, który w badaniach naukowych – jak zresztą w każdej etyce zawodowej – stanowi najcenniejszy element - zaznaczył dziekan.

Na koniec swojego wystąpienia prof. Jerzy Wtorek stwierdził, że rzadkie przymioty osobiste i akademickie, a także zasługi dla rozwoju nauki, szczególnie metrologii, w Polsce, a także wpływ na rozwój Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej w sposób szczególny predestynują prof. Janusza Mroczkę do wyróżnienia go doktoratem honoris causa Politechniki Gdańskiej. – Uważam, że zaszczytem będzie przyjęcie do naszej wspólnoty akademickiej – podkreślił.

Prof. Janusz Mroczka podczas uroczystości wygłosił wykład pt. „Wybrane zagadnienia modelowania agregatów fraktalnych”, który zakończył słowami: - W retrospekcji własnej naukowej aktywności stwierdzam, że każdy, kto poświęcił się pracy naukowej, odkrywa swoją podmiotowość. Rozumienie jest nobilitacją, która nie byłaby możliwa bez pięknej obecności mistrzów w naszym życiu. Relacja mistrz-uczeń powinna zaś opierać się na wzajemnej otwartości, empatii i sympatii, szacunku, entuzjazmowi w dążeniu do wspólnego celu, chęci pomocy i współpracy i to nie tylko na naukowym polu.

Publikacja przygotowana z okazji nadania doktoratu honoris causa Politechniki Opolskiej Profesorowi Januszowi Mroczce

Sylwetka i wywiad z profesorem Januszem Mroczką opublikowano w najnowszym numerze „Pisma PG” (strony 4-7)

Galerię zdjęć z uroczystości można obejrzeć tutaj.

To już trzeci tytuł doktora honoris causa przyznany naszemu naukowcowi. Wcześniej został on wyróżniony przez Politechnikę Lubelską (2014 r.) i Politechnikę Opolską (2017 r.).

W marcu 2019 r. profesor otrzyma tytuł doktora honoris causa od kolejnej polskiej uczelni – tym razem będzie to Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie.

Biogram prof. Janusza Mroczki

janusz_mroczka_2019.jpgProf. dr hab. inż. Janusz Mroczka, czł. koresp. PAN urodził się 27 kwietnia 1952 r. w Dębicy. Studia wyższe ukończył w roku 1976 na Politechnice Wrocławskiej, z którą związany jest zawodowo do dnia dzisiejszego. W 1980 r. obronił pracę doktorską, a w 1991 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego. Tytuł naukowy profesora uzyskał w roku 1996.

Zainteresowania naukowe profesora dotyczą metodologii procesu poznawczego, algorytmizacji problemu odwrotnego, pomiarów pośrednich źle uwarunkowanych numerycznie, analizy spektralnej i polaryzacyjnej promieniowania rozproszonego w opisie właściwości układów dyspersyjnych, metodologii łączenia danych pomiarowych o różnej przestrzennej rozdzielczości z wykorzystaniem deterministycznych i stochastycznych metod przetwarzania (fuzja danych), wykorzystania reprezentacji czasowo-częstotliwościowych sygnałów w przetwarzaniu danych pomiarowych, opracowania metody momentów w analizie układów dyspersyjnych.

Profesor Janusz Mroczka jest autorem 420 publikacji (118 z listy filadelfijskiej), współautorem 13 książek (5 zagranicznych, 7 krajowych), 8 patentów (4 wdrożenia). Był realizatorem (kierownik lub główny wykonawca) 29 grantów (7 międzynarodowych).

Profesor aktywnie uczestniczy w pracach wielu organizacji i komisji, m.in.: był w latach 2001-2007 Wiceprzewodniczącym, a w latach 2007-2015 Przewodniczącym Komitetu Metrologii i Aparatury Naukowej PAN (członkiem od 1993), który w 2014 r. został oceniony jako najlepszy komitet naukowy PAN. Od roku 2013 jest członkiem Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów. W latach 1991-1996 był z wyboru Dyrektorem Instytutu Metrologii Elektrycznej Politechniki Wrocławskiej. Założył w 1998 roku Katedrę Metrologii Elektronicznej i Fotonicznej Politechniki Wrocławskiej, którą kieruje do chwili obecnej. Był członkiem Sekcji Miernictwa Interdyscyplinarnego KBN (18 konkursów, w tym w 6 Przewodniczącym).

Prof. Janusz Mroczka był promotorem 24 prac doktorskich (4  Cotutelle we Francji, wszystkie wyróżnione, a ostatni otrzymał nagrodę im. M. Skłodowskiej-Curie jako najlepszy doktorat w danej dyscyplinie w Europie), opiekunem 8 habilitacji, recenzował 3 doktoraty honoris causa, 56 wniosków profesorskich (1 zagranicą), 52 habilitacji, 20 doktoratów, przewodniczył 37 habilitacjom, wypromował ponad 200 dyplomantów. Liczba cytowań jego prac wynosi 1423, h=25 (Scopus)  O międzynarodowym uznaniu świadczy fakt, że jest członkiem wielu międzynarodowych organizacji, w tym jest stałym członkiem SPIE – The International Society for Optical Engineering (od 1992 r.), członkiem International Technical Working Group on Penetrating Radiation, USA (od 1994 r.), członkiem Polskiego Towarzystwa Fizycznego (od 1986 r.) i że powierzono mu zorganizowanie i współprzewodniczenie International Symposium of Optical Applied Science and Engineering „Optical Diagnostics in Fluid and Thermal Flow”, San Diego, USA (1993). Utrzymuje kontakty z wieloma ośrodkami naukowymi, m.in. w: Rouen, Yokohama, Toronto, Preston, Marsylia, Eindhoven, Berlin, Boston, San Diego, Rio de Janeiro, Buenos Aires, Londyn, Padwa, Lecce, Bruksela, Tampere, Szanghaj.

Za działalność naukowo-badawczą uzyskał liczne nagrody i wyróżnienia, m.in.: Nagroda  II stopnia MEN (1989 r.), Nagroda Wydziału IV PAN (1993 r.), Subsydium Profesorskie FNP za 2005 r., Nagroda MNiSW za Wybitne Osiągnięcia w Opiece Naukowej i Dydaktycznej w 2014 r., Nagroda Prezesa PAN za 2015r., Nagroda Naukowa im. prof. M. Suskiego, Nagrodą  Professor Opoliensis w 2014r., ponad 30 Nagród Rektora Politechniki Wrocławskiej. Został odznaczony m.in.: Krzyżem Oficerskim OOP, Krzyżem Kawalerskim OOP, Złotym, Srebrnym i Brązowym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Złotą Odznaką Politechniki Wrocławskiej z Brylantem, Medalem im. prof. Kazimierza Idaszewskiego, Medalem im. Prof. Włodzimierza Krukowskiego.

Profesor jest Doktorem Honoris Causa Politechniki Lubelskiej (2014 r.) i Politechniki Opolskiej (2017r.).

*Zdjęcia i materiały z uroczystości dzięki uprzejmości Politechniki Gdańskiej. Autorem zdjęć jest Krzysztof Krzempek.

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję