Prof. Ewaryst Rafajłowicz nowym członkiem PAN

Data: 02.12.2016 Kategoria: aktualności ogólne, ludzie politechniki

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Zgromadzenie Ogólne Polskiej Akademii Nauk 1 grudnia wybrało nowych członków akademii.  Do grona członków rzeczywistych dołączyło 28 osób. Wśród członków korespondentów jest 35 nowych uczonych, w tym prof. Ewaryst Rafajłowicz z Politechniki Wrocławskiej

profesor_ewaryst_rafajlowicz.jpgCzłonkostwo PAN jest dowodem najwyższego uznania, jakie może spotkać uczonego ze strony rodzimego środowiska naukowego. To także jedna z najwyższych godności akademickich, która jest nadawa dożywotnio przez Zgromadzenie Ogólne PAN. Liczba członków akademii jest stała, to 350 profesorów reprezentujących wszystkie dyscypliny nauki.

Prof. Rafajłowicz będzie uczestniczył w pracach Wydziału IV Nauk Technicznych. Naukowiec zajmuje się automatyką i robotyką. Specjalizuje się w sterowaniu systemów z czasowo-przestrzenną dynamiką, statystycznych metodach sterowania jakością i przetwarzaniu obrazów.

Profesor urodził się w 1953 r. we Wrocławiu. Jest absolwentem Politechniki Wrocławskiej (rocznik 1977). Już dwa lata później uzyskał stopień doktora. Habilitował się w 1987 r., a w 1996 r. został profesorem zwyczajnym. W 2000 r. odebrał nominację profesorską z rąk prezydenta RP.

Naukowiec był zastępcą, a następnie dyrektorem Instytutu Cybernetyki Technicznej PWr. Stworzył Zakład Sterowania Jakością Procesów Wytwórczych i kierował nim przez sześć lat. Opublikował ponad 140 prac naukowych, w tym 47 w czasopismach z listy filadelfijskiej.

Obecnie profesor kieruje Katedrą Automatyki na Politechnice Wrocławskiej (Wydział Elektroniki), przewodniczy Senackiej Komisji ds. Finansów PWr. Jest także członkiem ministerialnego Komitetu Ewaluacji Jednostek Naukowych (pracuje w Komisji do spraw Grupy Nauk Ścisłych i Inżynierskich).

Profesor Rafajłowicz jest aktualnie jednym z czterech reprezentantów Politechniki Wrocławskiej w wydziałach Polskiej Akademii Nauk.