Posiedzenie KRPUT na PWr – w programie m.in. dyskusja nad powołaniem NAWA

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Dyskusja nad projektem ustawy dotyczącej powołania Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej oraz przedstawienie koncepcji nowego algorytmu podziału dotacji podstawowej to główne tematy posiedzenia Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych, które w dniach 23-25 lutego odbędzie się na Politechnice Wrocławskiej

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej ma zacząć działać najpóźniej w styczniu 2018 r. Jej zadaniem ma być m.in. wspieranie uczelni w ich umiędzynarodowieniu, w tym np. w zakresie podnoszenia kompetencji administracji uczelni potrzebnych do obsługi studentów zagranicznych, czy promocji uczelni za granicą.

Agencja oferowałaby też system stypendiów adresowanych zarówno do studentów i naukowców polskich, wyjeżdżających za granicę, jak i studentów i naukowców zagranicznych, przyjeżdżających do Polski. Dodatkowo miałby również opracować lub wspierać uczelnie w opracowaniu studiów międzynarodowych, także studiów doktoranckich.

W trakcie obrad poruszona zostanie także kwestia nowego algorytmu podziału dotacji podstawowej. Rozporządzenie MNiSW w tej sprawie weszło w życie 1 stycznia. Wprowadza ono zmiany w sposobie podziału dotacji podstawowej z budżetu państwa między uczelnie.

Główne cele algorytmu to podniesienie jakości kształcenia, odejście od masowości, a także wzmocnienie potencjału badawczego i powiązania procesu dydaktycznego z kształceniem. W nowym algorytmie ma być zmniejszony efekt „dziedziczenia” dotacji z roku na rok. Poza tym algorytm ma premiować m.in. utrzymanie na uczelni określonej relacji pomiędzy liczbą studentów a liczbą kadry dydaktycznej - wynoszącej do 13 studentów na jednego wykładowcę. Dotacja powiązana będzie też z kategorią naukową jednostki i z liczbą realizowanych tam projektów badawczych.

24 lutego (piątek)

10.00 – 12.00 obrady KRPUT – sesja I

• Otwarcie spotkania Komisje stałe KRPUT
  • Sprawozdanie z działalności KAUT