Porozumienie o współpracy z amerykańskim uniwersytetem

Data: 15.11.2019 Kategoria: aktualności ogólne, współpraca międzynarodowa

Porozumienie o współpracy w zakresie badań naukowych i wymiany akademickiej podpisali 14 listopada prof. Cezary Madryas, rektor Politechniki Wrocławskiej i dr Richard Wlezien, prorektor Missouri University of Science and Technology (USA).

podpisanie_umowy_z_must_2.jpgCelem umowy jest wspieranie współpracy w sferze dydaktyki, badań naukowych oraz zwiększenie działań badawczych obu szkół wyższych. W ramach współpracy międzyuczelnianej przewidziano wymianę studentów, pracowników i kadry akademickiej, wspólne prace badawcze, współorganizację seminariów i spotkań akademickich.

Porozumienie zawarto na okres siedmiu lat. Ma  ono charakter ramowy, a szczegółowy zakres współpracy zostanie ustalony w styczniu, gdy Politechnikę odwiedzi grupa amerykańskich naukowców.

- Badania, które będziemy wspólnie prowadzić dotyczą m.in. takich obszarów jak mechanika, technologie laserowe i przyrostowe - tłumaczy prof. Edward Chlebus z Wydziału Mechanicznego, koordynator umowy. - W planach mamy wymianę studentów, doktorantów i pracowników, a także wprowadzenie kształcenia równoległego przez internet. Pracownicy zyskają także możliwość wymiany wyników badań w zakresie zaawansowanych technologii, np. tych lotniczych - mówi prof. Chlebus.

Missouri University of Science and Technology został założony w 1870 roku. Obecnie uczy się na nim ok. 7 tysięcy studentów. Uczelnia kształci głównie na kierunkach zaliczanych do grupy STEM (ang. science, technology, engineering i math), w tym m.in. na specjalnościach związanych z inżynierią kosmiczną, górniczą i naftową.