Politechnika wyróżniona w konkursie „Piękny Wrocław”

Data: 22.06.2017 Kategoria: aktualności ogólne, nagrody/odznaczenia/medale

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Ogłoszono wyniki XXVII edycji konkursu „Piękny Wrocław”. Drugie miejsce w kategorii „przestrzeń publiczna” przypadło Bulwarowi Politechniki Wrocławskiej, a wyróżnienie w kategorii „modernizacja obiektu historycznego” otrzymał budynek biblioteki Wydziału Architektury. Grand Prix zdobyła Rewitalizacja Bulwaru Xawerego Dunikowskiego we Wrocławiu

Nagrody projektantom, inwestorom i wykonawcom najładniejszych wrocławskich budowli wręczono w środę w Muzeum Architektury. Kapituła konkursu uhonorowała twórców w sześciu kategoriach. W dwóch z nich o zwycięstwo walczyły obiekty naszej uczelni.

W kategorii „przestrzeń publiczna” jury na drugim miejscu umieściło otwarty w 2016 r. Bulwar Politechniki Wrocławskiej.

bulwar_elu_0652.jpgProjekt, którego autorem jest dr inż. arch. Andrzej Poniewierka z Wydziału Architektury, objął modernizację i zagospodarowanie terenu sportowo-rekreacyjnego znajdującego się wzdłuż Odry, przy kampusie Politechniki Wrocławskiej. Promenada zapewnia dziś dostęp do rzeki studentom i pracownikom uczelni, ale także jest otwarta dla mieszkańców miasta i turystów. Brzeg został zagospodarowany tak, by umożliwić łatwe cumowanie małych jednostek. W ramach inwestycji powstały też utwardzone ścieżki, nowe pomosty, dwa boiska do siatkówki plażowej i plaża. Zainstalowano również nowe oświetlenie, ławki i stojaki na rowery. Modernizacja objęła również plac dla wioślarzy, wraz ze znajdującymi się tuż obok betonowymi schodami z zamontowanym trapem i platformą dla osób niepełnosprawnych.

Więcej o bulwarze oraz jego projektancie można przeczytać tutaj.

biblioteka_taras_31082016.jpgPodczas gali wyróżniono także budynek biblioteki Wydziału Architektury. Przebudowany w 2016 r. gmach znalazł się w gronie pięciu najładniejszych w kategorii „modernizacja obiektu historycznego”.

Prace przy rewitalizacji biblioteki rozpoczęły się w czerwcu 2015 r., a ich zakres był bardzo rozległy, bo część obiektu została odtworzona. Dotyczyło to m.in. frontowej wieżyczki i tarasu na pierwszym piętrze. W budynku przechowywane będą m.in. starodruki, a naukowcy i studenci otrzymali do swojej dyspozycji m.in. czytelnię.

Pełne wyniki konkursu można znaleźć na portalu wroclaw.pl.