Politechnika uruchomi lotnicze centrum naukowe

Data: 19.10.2017 Kategoria: aktualności ogólne, nauka/badania/innowacje

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

W Lubinie powstanie Lotniczy Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Politechniki Wrocławskiej.  Porozumienie w tej sprawie podpisali 19 października profesor Cezary Madryas, rektor PWr oraz Robert Raczyński, prezydent Lubina

umowa_lotnisko_lubin2.jpg- To dla naszej uczelni znaczący dzień. Od ponad 10 lat zabiegaliśmy o własną przestrzeń na realizację badań lotniczych, bo nasze potrzeby w tej dziedzinie są ogromne – mówił rektor PWr prof. Cezary Madryas.  - Nie udało nam się porozumieć w sprawie terenu w Oleśnicy, dlatego szukaliśmy innych rozwiązań. Gdy pojawiła się możliwość użytkowania lotniska w Lubinie, od razu przystąpiliśmy do rozmów. Dokładnie przyjrzeliśmy się tamtejszej infrastrukturze, przestudiowaliśmy plany, odbyliśmy nawet tam lot samolotem. Jest to dla nas świetna propozycja – przyznał rektor.

Ośrodek będzie zlokalizowany na terenie lotniska Aeroklubu Zagłębia Miedziowego w Lubinie. Prezydent miasta Robert Raczyński podkreślił, że jest to obiekt nowoczesny z dużym potencjałem badawczym, gdzie można rozwijać innowacyjne technologie: – Dysponujemy jedynym lotniskiem prywatnym w tej części Europy, który spełnia światowe normy. Dzięki współpracy z Politechniką Wrocławską ta przestań będzie też intensywnie eksploatowana od strony naukowej. Bardzo na to liczymy – dodał prezydent Lubina.

Ze współpracy w pierwszej kolejności skorzystają studenci i naukowcy wydziałów: Elektrycznego, Mechanicznego i Mechaniczno-Energetycznego. W planach uczelni jest prowadzenie zajęć dydaktycznych, ale także uruchomienie laboratoriów z tunelami aerodynamicznymi czy warsztatów technicznych.

- Największe uczelnie techniczne na świecie mają swoje własne lotniska. My o takim miejscu myślimy odkąd powstał u nas kierunek inżynieria lotnicza -  powiedział  profesor Zbigniew Gnutek, dziekan Wydziału Mechaniczno-Energetycznego. - Jest nam ono potrzebne m.in. po to, żeby uczyć studentów techniki latania samolotami na profesjonalnym pasie startowym, prowadzić badania naukowe m.in. maszyn w locie, silników, napędów – dodał. – Korci nas, aby rozszerzyć nasze działania także o projekty z takich dziedzin jak niekonwencjonalna energetyka czy przemysł kosmiczny. Lotnictwo rozpala umysły i wyobraźnię – podsumował dziekan W9.

Współpraca między uczelnią a Lubinem ma też duże znaczenie dla całego regionu. – Właśnie dzięki takim udanym wspólnym inicjatywom Dolny Śląsk jest uznawany za jeden z najdynamiczniej rozwijających się obszarów Europy – ocenił Cezary Przybylski, marszałek województw dolnośląskiego. Zapewnił, że już prowadzone są rozmowy na temat wsparcia infrastrukturalnego lotniska.

jsakl13.jpgZadowolenia z podpisania porozumienia nie kryją studenci Politechniki. - Znamy to lotnisko, bo od kilku lat dzięki życzliwości Aeroklubu Zagłębia Miedziowego możemy tam przeprowadzać testy naszych maszyn bezzałogowych – mówił student Damian Bajer z Akademickiego Klubu Lotniczego PWr. Dodał, że dzisiejsze ustalenia znacznie ułatwią wszelkie formalności. – Wreszcie będziemy mogli stale korzystać z nowoczesnego pasa startowego, robić zaawansowane testy czy zorganizować tam zawody, takie jak Akademickie Mistrzostwa Polski na Celność Lądowania  – dodał Rafał Marcinkowski z AKL-u.

Pierwsze zajęcia dydaktyczne dla studentów naszej uczelni na lotnisku w Lubinie rozpoczną się już na początku przyszłego roku akademickiego.

ISZ