Politechnika dzieciom, czyli dobry start dla młodego naukowca

Data: 07.06.2017 Kategoria: aktualności ogólne, popularyzacja nauki

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Widok grupy maluchów wchodzących do któregoś z politechnicznych laboratorium nie powinien nikogo dziwić. Nasza uczelnia od dawna realizuje różne projekty edukacyjne popularyzujące przedmioty ścisłe wśród najmłodszych. W jednym z nich uczestniczyła ponad setka dzieci z Wrocławia i okolic

Politechnika dla dzieci – start dla młodego naukowca” to projekt realizowany na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki. Jest skierowany do uczniów w wieku od 6 do 16 lat.

start_dla_mlodego09.jpgW pierwszej edycji programu wzięło udział ponad sto dzieci z szkoły podstawowej nr 24, SP 63 oraz z kilku szkół z regionu.  Uczniowie uczestniczyli w warsztatach prowadzonych na Politechnice Wrocławskiej na różnych wydziałach. -  Chodziło nam oto, żeby oswoić dzieci z uczelnią, pokazać laboratoria, zaprezentować naszych wykładowców, ale przede wszystkim poeksperymentować  i przekonać, że nauka jest bardzo ciekawa – opowiada doc. Anna Hajdusianek, koordynatorka projektu na PWr.  - To jest rozszerzenie działalności Akademii Młodych Odkrywców, którą prowadzimy na naszej uczelni już od dziewięciu lat – wyjaśnia szefowa AMO. Dodaje, że dodatkowe zajęcia udało się zorganizować dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (prawie 40 tys. zł).

- W programie mieliśmy 80 godzin warsztatów m.in. z kryptografii, elektroniki, chemii, geologii, optyki, ale także bardzo ciekawe ćwiczenia w uczelnianej pracowni tyfloinformatycznej. Dzieci  też uczyły się obsługiwać roboty, które wykorzystywane są do monitorowania kanałów – wylicza doc. Hajdusianek. Zajęcia prowadzili naukowcy z Wydziałów: Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii, Chemii, Budownictwa Lądowego i Wodnego, Matematyki i Podstawowych Problemów Techniki.
Uczniowie  przychodzili na Politechnikę Wrocławską i brali udział w dwóch warsztatach w miesiącu, pierwsze zajęcia mieli w marcu, zaś w czerwcu  odebrali certyfikaty udziału  w projekcie. Dyplomy wręczali prof. Arkadiusz Wójs, dziekan W11 i dr hab. Marek Klonowski, prodziekan ds. badań naukowcy i promocji na WPPT.

- Przychodziłam z czwartą klasą, której bardzo na Politechnice się podobało – mówi Ewa Gałązka, nauczycielka języka polskiego z SP nr 24. – Dzieci miały okazję zobaczyć naukę w zupełnie w innym wydaniu niż mają na co dzień w szkole. Przyznam, że sama też przy okazji się dużo nauczyłam. Większość klasy już jest zdecydowana, że będzie tu studiować – śmieje się nauczycielka.

start_dla_mlodego01.jpg10-letniego Maćka najbardziej zaciekawiły zajęcia chemiczne i „te z głaskaniem jeża”.  - Chodzi o lekcję na górnictwie, podczas której dzieci poznawały budowę geologiczną ziemi i dotykały takiej skały z kolcami – wyjaśnia nauczycielka. Uczniowie zapamiętali też naukę budowania prostych obwodów elektrycznych.  Dziewczynkom z kolei podobały się  eksperymenty chemiczne. – W  programie klasy czwartej nie ma jeszcze takiego przedmiotu jak chemia, dlatego dobrze, że uczniowie już teraz interesują się takimi tematami – dodaje Ewa Gałązka.

Doc. Anna Hajdusianek: - Nauka, która otacza nas na co dzień, naprawdę jest fascynująca. Warto zarazić dzieci ciekawością świata i razem z nimi ten świat poznawać. To, czego maluchy dowiadują się u nas na uczelni, może być doskonałym pretekstem do naukowych dyskusji z rodzicami. A świetnie by było, gdyby zechciały same szukać odpowiedzi na nurtujące je pytania dotyczące praw fizyki czy chemii. I tu wcale nie chodzi o skomplikowane wzory, ale np. o rozchodzenie się fal dźwiękowych, mieszanie cieczy czy rozprzestrzenianie się światła. Z tym spotykamy się przecież w naszym życiu codziennym.

ISZ