TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Politechnika dzieciom, czyli dobry start dla młodego naukowca

Data: 07.06.2017 Kategoria: aktualności ogólne, popularyzacja nauki

Widok grupy maluchów wchodzących do któregoś z politechnicznych laboratorium nie powinien nikogo dziwić. Nasza uczelnia od dawna realizuje różne projekty edukacyjne popularyzujące przedmioty ścisłe wśród najmłodszych. W jednym z nich uczestniczyła ponad setka dzieci z Wrocławia i okolic

Politechnika dla dzieci – start dla młodego naukowca” to projekt realizowany na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki. Jest skierowany do uczniów w wieku od 6 do 16 lat.

start_dla_mlodego09.jpgW pierwszej edycji programu wzięło udział ponad sto dzieci z szkoły podstawowej nr 24, SP 63 oraz z kilku szkół z regionu.  Uczniowie uczestniczyli w warsztatach prowadzonych na Politechnice Wrocławskiej na różnych wydziałach. -  Chodziło nam oto, żeby oswoić dzieci z uczelnią, pokazać laboratoria, zaprezentować naszych wykładowców, ale przede wszystkim poeksperymentować  i przekonać, że nauka jest bardzo ciekawa – opowiada doc. Anna Hajdusianek, koordynatorka projektu na PWr.  - To jest rozszerzenie działalności Akademii Młodych Odkrywców, którą prowadzimy na naszej uczelni już od dziewięciu lat – wyjaśnia szefowa AMO. Dodaje, że dodatkowe zajęcia udało się zorganizować dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (prawie 40 tys. zł).

- W programie mieliśmy 80 godzin warsztatów m.in. z kryptografii, elektroniki, chemii, geologii, optyki, ale także bardzo ciekawe ćwiczenia w uczelnianej pracowni tyfloinformatycznej. Dzieci  też uczyły się obsługiwać roboty, które wykorzystywane są do monitorowania kanałów – wylicza doc. Hajdusianek. Zajęcia prowadzili naukowcy z Wydziałów: Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii, Chemii, Budownictwa Lądowego i Wodnego, Matematyki i Podstawowych Problemów Techniki.
Uczniowie  przychodzili na Politechnikę Wrocławską i brali udział w dwóch warsztatach w miesiącu, pierwsze zajęcia mieli w marcu, zaś w czerwcu  odebrali certyfikaty udziału  w projekcie. Dyplomy wręczali prof. Arkadiusz Wójs, dziekan W11 i dr hab. Marek Klonowski, prodziekan ds. badań naukowcy i promocji na WPPT.

- Przychodziłam z czwartą klasą, której bardzo na Politechnice się podobało – mówi Ewa Gałązka, nauczycielka języka polskiego z SP nr 24. – Dzieci miały okazję zobaczyć naukę w zupełnie w innym wydaniu niż mają na co dzień w szkole. Przyznam, że sama też przy okazji się dużo nauczyłam. Większość klasy już jest zdecydowana, że będzie tu studiować – śmieje się nauczycielka.

start_dla_mlodego01.jpg10-letniego Maćka najbardziej zaciekawiły zajęcia chemiczne i „te z głaskaniem jeża”.  - Chodzi o lekcję na górnictwie, podczas której dzieci poznawały budowę geologiczną ziemi i dotykały takiej skały z kolcami – wyjaśnia nauczycielka. Uczniowie zapamiętali też naukę budowania prostych obwodów elektrycznych.  Dziewczynkom z kolei podobały się  eksperymenty chemiczne. – W  programie klasy czwartej nie ma jeszcze takiego przedmiotu jak chemia, dlatego dobrze, że uczniowie już teraz interesują się takimi tematami – dodaje Ewa Gałązka.

Doc. Anna Hajdusianek: - Nauka, która otacza nas na co dzień, naprawdę jest fascynująca. Warto zarazić dzieci ciekawością świata i razem z nimi ten świat poznawać. To, czego maluchy dowiadują się u nas na uczelni, może być doskonałym pretekstem do naukowych dyskusji z rodzicami. A świetnie by było, gdyby zechciały same szukać odpowiedzi na nurtujące je pytania dotyczące praw fizyki czy chemii. I tu wcale nie chodzi o skomplikowane wzory, ale np. o rozchodzenie się fal dźwiękowych, mieszanie cieczy czy rozprzestrzenianie się światła. Z tym spotykamy się przecież w naszym życiu codziennym.

ISZ

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2017

Nasze serwisy używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. 

Akceptuję