TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Politechnika dla dzieci. Będą warsztaty dla przyszłych studentów

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Przygotowany na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki projekt  „Politechnika dla dzieci - start dla młodego naukowca” otrzymał dofinansowanie w ramach programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Dzięki temu w przyszłym roku będzie można na PWr zorganizować warsztaty dla co najmniej 70 dzieci  

MNiSW, w ramach programu Uniwersytet Młodego Odkrywcy, wyróżniło 65 spośród 200 zgłoszonych projektów z całego kraju. Otrzymają one w sumie 2,3 mln zł na uruchomienie lub kontynuowanie działalności uniwersytetów dziecięcych.

„Politechnika dla dzieci – start dla młodego naukowca” będzie rozszerzeniem  prowadzonej na PWr wspólnie z firmą Boeing Akademii Młodych Odkrywców (AMO).

Od samego początku (czyli 8 lat) prowadzi go doc. dr Anna Hajdusianek z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki. - AMO oferuje dzieciom i młodzieży w różnym wieku interaktywne wykłady wraz z pokazami oraz laboratoria z zakresu fizyki i nauk technicznych – tłumaczy. – W obecnej edycji mamy już pięć grup wiekowych, ok. 400 uczestników, i działamy we Wrocławiu oraz Jeleniej Górze.

Dzięki pieniądzom z ministerstwa (37 433 zł) organizatorzy AMO będą mogli rozszerzyć swoją ofertę i wprowadzić dodatkowe zajęcia, które pozwolą dzieciom lepiej zrozumieć otaczający je świat oraz sposób jego funkcjonowania. Zajęcia poprowadzą naukowcy z kilku różnych wydziałów PWr: Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii, Budownictwa Lądowego i Wodnego, Matematyki i oczywiście Podstawowych Problemów Techniki.

Nowy projekt pozwoli na stworzenie w przyszłym roku cyklu warsztatów dla co najmniej 70 dzieci w wieku od 6 do 16 lat. Zostaną one wiekowo podzielone na grupy i zaproszone na zajęcia, podczas których będą się przygotowywać do tego, by w przyszłości zostać naukowcami PWr: poznają wykładowców, laboratoria i, oczywiście, będą mogły eksperymentować. - Scenariusze zajęć będą ułożone w sposób umożliwiający ich przeprowadzenie zarówno dla małych dzieci, jak i dla tych trochę  starszych – opowiada doc. Anna Hajdusianek. -  Planujemy zorganizować  50 godzin takich warsztatów, między innymi o tym, jak bezpiecznie eksperymentować w domu, różnych  aspektach wykorzystania światła, metodach ukrywania informacji czy wpływie zjawisk fizycznych na własności cieczy i ich zastosowanie w życiu codziennym. Chcemy także zaprosić dzieci do odkrywania tyfloświata, czyli rzeczywistości osób niewidomych i słabowidzących.

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję