TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Politechniczne projekty podczas WSIS 2018

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

W poniedziałek podczas Światowego Szczytu Społeczeństwa Informacyjnego (WSIS Forum) 2018 w Genewie prezentowali się studenci i naukowcy z naszej uczelni. Do Szwajcarii pojechali na zaproszenie Urzędu Komunikacji Elektronicznej

wsis2018_5.jpgSześć projektów studentów i naukowców Politechniki Wrocławskiej zostało w poniedziałek zaprezentowanych podczas WSIS Forum 2018 w Genewie. Wcześniej nasi reprezentanci wzięli także udział w warsztatach „Good Practices for Accelerating Digital Transformation”.

Wieczorem, w trakcie specjalnego bankietu w siedzibie Stałego Przedstawicielstwa Rzeczypospolitej Polskiej przy Biurze Narodów Zjednoczonych, zaproszeni goście mogli z bliska zobaczyć przywiezione z Politechniki Wrocławskiej projekty oraz porozmawiać z ich twórcami.

Podczas wydarzenia zaprezentowano:

  • Scan?- zintegrowany skaner z drukarką 3D, który stworzyli studenci z Koła Naukowego „REVIR3D”. Sterowany za pomocą aplikacji mobilnej umożliwia szybkie i proste powielanie elementów trójwymiarowych (kserowanie 3D). W przeciwieństwie do dostępnych na rynku rozwiązań Scan? posiada dwie osobne komory. Umożliwiają one jednoczesne skanowanie obiektów i ich drukowanie.
  • Bezzałogowy system powietrzny przeznaczony do transportu krwi - projekt Akademickiego Klubu Lotniczego PWr ma za zadanie szybko dostarczyć krew do trudno dostępnych miejsc. Posiada system pionowego startu i lądowania (VTOL). Jego wyjątkowość polega na całkowicie autonomicznym locie. System samodzielne rozpoznaje miejsce do lądowania.
  • Łazik marsjański Scorpio – w Kole Naukowym Pojazdów Niekonwencjonalne „OFF-Road” co roku powstaje nowa wersja marsjańskiego pojazdu. Łazik Scorpio to mobilna platforma badawcza wyposażona w robotyczne ramię. Przystosowana jest do poruszania się po trudnym terenie, a jej głównym zadaniem jest ułatwianie pracy astronautów i pomaganie w eksploracji trudnych i nieznanych terenów.
  • Robotyczna szachownica – studenci z Koła Naukowego Robotyków „KoNaR” skonstruowali urządzenie do rozgrywania partii szachowej, zarówno z żywym przeciwnikiem, jak i ze sztuczną inteligencją, a także odtwarzanie zapisanych lub rozgrywanych korespondencyjnie rozgrywek. Steruje nim robot, który jest umieszczony pod planszą i za pomocą magnesu przesuwa figury.
  • Erly – Firma InnoMesh, przy wsparciu Politechniki Wrocławskiej i Wrocławskiego Parku Technologicznego, umożliwia wypożyczenie, za pomocą aplikacji powerbanku z dowolnej lokalizacji w mieście. Dzięki temu nie trzeba nosić przy sobie żadnych kabli ani ładowarki. Jest to pierwsza tego typu usługa w Europie, wykorzystująca bezprzewodowe technologie oparte na Internecie Rzeczy. 
  • Robot z manipulatorem – członkowie Międzywydziałowego Koła Naukowe Mechatroniki i Robotyki Synergia zbudowali robota, który wykrywa umieszczone na swojej drodze przeszkody i posiada, wykonany metodą laserową, chwytak z metalu. Przeznaczony jest do pracy w warunkach niedostępnych dla człowieka, a dzięki wbudowanej autonomii – również w znacznej odległości od użytkownika.

WSIS Forum 2018 (19-23 marca, Genewa) to zgromadzenie o szczególnym charakterze dla sektora ICT na całym świecie. Współorganizowane jest m.in. przez Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ITU), Organizację Narodów Zjednoczonych ds. Oświaty (UNESCO), Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) czy Konferencję Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju (UNCTAD). W tym roku uczestnicy szczytu skupiają się na wykorzystaniu ICT do budowy społeczeństwa informacyjnego zorientowanego na osiągnięcie Zrównoważonych Celów Rozwoju (Sustainable Development Goals).

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję