Pamiętamy o naszych zmarłych profesorach

Data: 09.11.2018 Kategoria: działania społeczne, życie uczelni

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

50 studentów i pracowników uczelni odwiedziło prawie 300 grobów profesorów Politechniki Wrocławskiej na dziesięciu wrocławskich cmentarzach. Ich wysiłek spotkał się z dużą życzliwością ze strony bliskich zmarłych

pamiatkowe_wience_i_znicze_1.jpgAkcja została przeprowadzona przed dniem Wszystkich Świętych przy współudziale Niezależnego Zrzeszenia Studentów Politechniki Wrocławskiej. W sumie nasi studenci i pracownicy zlokalizowali i dotarli do prawie 300 mogił profesorów uczelni, w tym także tych, którzy do Wrocławia trafili ze Lwowa.

- Pracownicy i studenci nie tylko zapalali na mogiłach symboliczne lampki oraz ustawiali okolicznościowe stroiki, ale, jeśli zachodziła taka potrzeba, również sprzątali groby – mówi Kamil Nawirski, koordynator wydarzenia.

W czasie trwania akcji (sobota, 27 października i poniedziałek, 30 października) wolontariusze pojawili się na dziesięciu wrocławskich nekropoliach.

W pobliżu czterech największych cmentarzy (Grabiszyńskim, Osobowickim, św. Wawrzyńca przy ul. Bujwida i  św. Rodziny przy ul. Smętnej), zostały zlokalizowane bazy, w których członkowie NZS rozdawali wolontariuszom zakupione wcześniej znicze i stroiki.

Groby pochowanych na terenie stolicy Dolnego Śląska zasłużonych dla uczelni profesorów udało się odnaleźć dzięki wsparciu dr Marka Buraka, dyrektora Muzeum Politechniki Wrocławskiej. Ponadto reprezentanci NZS kilkukrotnie jeździli na poszczególne cmentarze i fotografowali nekropolie, by ułatwić wolontariuszom dotarcie do poszczególnych miejsc.

Akcja upamiętnienia profesorów naszej uczelni spotkała się z dużą życzliwością i przychylnością rodzin i bliskich zmarłych profesorów. Ze wzruszeniem dziękowali oni wolontariuszom spotkanym na cmentarzach oraz w przesyłanych do władz uczelni listach i mailach.

Już dziś możemy potwierdzić, że w przyszłym roku ponownie wolontariusze Politechniki Wrocławskiej pojawią się na wrocławskich nekropoliach, by upamiętnić swoich profesorów.