TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Osiedle studentki PWr wyróżnione w Dubaju

Data: 09.07.2018 Kategoria: aktywność studencka, konkursy/stypendia

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Joanna Wnuczek z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej otrzymała wyróżnienie w międzynarodowym konkursie MultiComfort House Student Contest. Jury wysoko oceniło przygotowany przez naszą studentkę projekt osiedla w Dubaju

Była to już 14. edycja konkursu MultiComfort House Student Contest, organizowanego przez Saint-Gobain przy wsparciu Dubai Municipality i Dubai Properties Group. Jego uczestnicy mieli za zadanie przygotować projekt architektoniczno-urbanistyczny modelowego osiedla, położonego na wybrzeżu zatoki Al Jaddaf w Dubaju. Do finału zakwalifikowało się 50 prac autorstwa zespołów z 28 krajów.

Projekty miały wpisywać się w nurt architektury wernakularnej, a więc osadzonej w lokalnych tradycjach. Dodatkowo ich autorzy musieli uwzględnić warunki pogodowe panujące w Dubaju. Latem średnia temperatura wynosi tam ponad 40 stopni Celsjusza, a gorącemu i wilgotnemu klimatowi towarzyszy gwałtowny wiatr, wywołujący burze piaskowe.

joanna_wnuczekPraca "Desert Bloom" Joanny Wnuczek - której promotorką jest dr hab. inż. arch. Anna Bać z Wydziału Architektury PWr - zakłada nawiązanie do miejscowej kultury, a jednocześnie użycie innowacyjnych materiałów.

- W moim projekcie skupiłam się na rozwiązaniach, które sprzyjają rozwojowi żywej, wibrującej społeczności. W koncepcji urbanistycznej przykładem są wysoko zamontowane osłony ulic. Panele mają falujący kształt niczym pustynne wydmy - mówi Joanna Wnuczek. - Z kolei ażurowa powierzchnia paneli to nawiązanie do tradycyjnych, drewnianych maszrabij, czyli okiennych żaluzji, które już wieki temu chroniły przed słońcem, jednocześnie przepuszczając świeże powietrze. Dzięki osłonom ulice Dubaju ożyją; chronione przed żarem, hałasem i pyłem ponownie staną się miejscem spotkań.

Autorka zaprojektowała także przestronne tarasy, nawiązujące wyglądem do architektury wschodu. - To one w zestawieniu z przeszklonymi fasadami współtworzą prywatną przestrzeń, niejako połączoną z otaczającym osiedle krajobrazem - opowiada Joanna Wnuczek.

Przy budowie osiedla miałoby zostać użyte nowoczesne, niskoemisyjne szkło, które gwarantuje optymalną ilość światła, a jednocześnie chroni przed wysoką temperaturą. - Elementem wspomagającym wentylację są natomiast tradycyjne bliskowschodnie wieże wiatrowe, zwane w języku arabskim łapaczami wiatru. Wymuszają one przepływ świeżego powietrza do wnętrza - dodaje Joanna Wnuczek.

Laureatami konkursu zostali studenci z Uniwersytetu KwaZulu-Natal w Południowej Afryce. Drugie miejsce zajęła drużyna z Brest State Technical University na Białorusi, a trzecie - z Darmstadt University of Applied Sciences w Niemczech. Obok Joanny Wnuczek, wyróżnienie otrzymała grupa z Hiszpanii.

Fot. Multicomfort Saint-Gobain/materiały Joanny Wnuczek

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję