TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Obchody 36. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

Data: 13.12.2017 Kategoria: życie uczelni

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Na naszej uczelni odbyły się obchody 36. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Uczestnicy, jak co roku, odwiedzili kolejne stacje Drogi Solidarności w Politechnice Wrocławskiej

stan_wojenny2.jpgUroczystości tradycyjnie rozpoczęła msza święta w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, gdzie modlono się w intencji ofiar stanu wojennego. Następnie złożone zostały kwiaty pod tablicą upamiętniającą doc. Tadeusza Huskowskiego (hol bud. D-2) - matematyka, żołnierza AK batalionu „Zośka” w Powstaniu Warszawskim, działacza „Solidarności”, który zmarł w 1984 r. 

Główna część obchodów odbyła się na skwerze Obrońców Solidarności przy ul. Norwida. Pod pomnikiem poświęconym „Wszystkim Współtwórcom, Obrońcom i Bohaterom Solidarności” przybyłe delegacje złożyły kwiaty, a przemówienia wygłosili m.in. Tomasz Wójcik, przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w PWr, Jerzy Michalak, wicemarszałek województwa dolnośląskiego, dr Jacek Ossowski, przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia, oraz Kazimierz Kimso, przewodniczący Zarządu Regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność”.

Ofiary stanu wojennego wspominał też rektor Politechniki Wrocławskiej. - Znajdujemy się pod pomnikiem, który zaświadcza o historii tamtych dni i wielkiej ofierze ludzi, których część oddała życie za to, by Polska była wolna - mówił prof. Cezary Madryas. - Dziś nasza ojczyzna jest wolna i im to zawdzięczamy. Naszym patriotycznym obowiązkiem jest to, by to przesłanie, ideę, która wtedy powstała, przekazać następnym pokoleniom.

Na koniec, w holu gmachu głównego naszej uczelni, delegacje złożyły kwiaty pod tablicą poświęconą Tadeuszowi Kosteckiemu. Współpracownik PWr i delegat „Solidarności” z Okręgowej Dyrekcji Gospodarki Wodnej we Wrocławiu zmarł w tym miejscu na serce podczas pacyfikacji przez ZOMO strajku okupacyjnego, 15 grudnia 1981 roku.

Ponadto w piątek, 8 grudnia, w auli gmachu głównego odbył się specjalny Koncert Pokoleń. W jego trakcie można było usłyszeć światowe przeboje, piosenki patriotyczne oraz utwory romantyczne w wykonaniu artystów dwóch pokoleń.

Obchody 36. rocznicy stanu wojennego zostały zorganizowane przez Zarząd Regionu Dolny Śląsk i Komisję Zakładową NSZZ „Solidarność” na Politechnice Wrocławskiej.

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję