TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Nowy sprzęt dla Katedry Energoelektryki

Data: 20.04.2017 Kategoria: aktualności ogólne, nauka/badania/innowacje

Wydział Elektryczny otrzymał nowoczesny przyrząd do obserwacji przebiegów w energoelektronice. – To jest nowość, która pojawiła się na rynku zaledwie miesiąc temu i już jest u nas na uczelni – mówi dr inż. Radosław Nalepa z Katedry Energoelektryki

dr_radoslaw_nalepaw5.jpgOscyloskop firmy Keysight trafił na Politechnikę dzięki staraniom dra Nalepy i Fundacji Rozwoju PWr. - Sprzęt będzie służył do obserwacji przebiegów w układach energoelektroniki, jego częstotliwość to 70 MHz, ale za pomocą specjalnego oprogramowania możemy poszerzyć  ją do 100 MHz. Różni się od standardowych oscyloskopów m.in. tym, że ma jeszcze opcję przeprowadzania analiz odpowiedzi układów w dziedzinie częstotliwości (tzw. charakterystyka Bodego) na podstawie wymuszenia z wbudowanego generatora sygnału (do 20MHz) – wyjaśnia dr Nalepa, który w Katedrze Energoelektryki zajmuje się stworzeniem stanowiska do badań nad energoelektroniką i sterowaniem. Ma to być stanowisko z nowoczesnym wyposażeniem, przystającym do wymagań współczesnego przemysłu. Urządzenie będzie wykorzystywane m.in. przy projektach studenckich i badaniach naukowych.

- Zależy nam na tym, żeby nasi absolwenci uczyli się na najlepszym sprzęcie, żeby na uczelni mogli zdobyć praktyczną wiedzę i umiejętności  - podkreśla naukowiec.

oscyloskopw5_1.jpgDr Nalepa, jako absolwent Politechniki Wrocławskiej, przez wiele lat przebywał w Irlandii, gdzie zrobił doktorat z energoelektroniki i sterowania w The Cork Institute of Technology oraz pracował w przemyśle jako projektant i kierownik projektów B&R w swojej branży. Miał też okazję zaobserwować, jak wygląda szkolenie studentów w innych krajach europejskich i w Stanach Zjednoczonych.

- Energoelektronika i sterowanie są podstawą inteligentnych sieci energetycznych (tzw. smart grid) pozwalających na integrację m.in. źródeł energii odnawialnych – zaznacza naukowiec, który chce rozwinąć na W5 badania i nauczanie w zakresie nowoczesnych systemów energoelektroniki i sterowania dedykowanych generowaniu, przetwarzaniu, składowaniu, przesyłaniu i kondycjonowaniu energii elektrycznej.

Nowy sprzęt, o wartości ponad 4 tysięcy złotych, przekazała Politechnice Wrocławskiej firma AM Technologies, która jest dystrybutorem na Polskę aparatury pomiarowej różnych producentów.

ISZ

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2018

Nasze serwisy używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. 

Akceptuję