Nowoczesna pracownia otwarta na Wydziale Inżynierii Środowiska

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Nowe laboratorium dydaktyczno-badawcze otwarto na Wydziale Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej. Pracownia będzie wykorzystywana m.in. do prowadzenia zajęć z zakresu ogrzewnictwa i ciepłownictwa

otwarcie_nowego_laboratorium_na_wydziale_inzynierii_srodowiska_5.jpgZ laboratorium będą korzystać studenci studiów stacjonarnych i niestacjonarnych na kierunku Inżynieria Środowiska. Mogą być w nim prowadzone m.in. symulacje pracy instalacji grzewczej łącznie z ogrzewaniem podłogowym – na stanowisku można osobno uruchomić ogrzewanie podłogowe, a osobno instalację grzejnikową.

– Zadaniem studentów jest policzenie przepływów i ustawienie ich zgodnie z nastawami. Później na aparaturze pomiarowej muszą sprawdzić, czy wszystkie przepływy się zgadzają. Laboratorium zostało wyposażone w najnowsze dostępne na rynku instalacje i jest to pierwsza tego typu pracownia na naszym wydziale – mówi dr inż. Marcin Klimczak z Katedra Klimatyzacji, Ogrzewnictwa, Gazownictwa i Ochrony Powietrza.

Laboratorium zostało także wyposażone m.in. w pompę ciepła jako źródło ciepła i dzięki temu można uruchomić całą instalację w trybie grzewczym. Studenci mogą dotknąć każdego elementu, ustawić różne temperatury i zobaczyć, czy rzeczywiście zmieniają się one zgodnie z zadanymi układami.

– Pozwala nam to na pokazanie studentom, jak wykonuje się tego typu instalacje. To często problem, bo zazwyczaj studenci są w stanie je zaprojektować, ale nie wiedzą, jak fizycznie takie układy wyglądają – tłumaczy dr Marcin Klimczak.

otwarcie_nowego_laboratorium_na_wydziale_inzynierii_srodowiska_6.jpgStanowisko może być także wykorzystywane do prowadzenia podstawowych prac badawczych z wykorzystaniem m.in. kamery termowizyjnej i układu chłodzenia.

Laboratorium powstało dzięki współpracy Wydziału Inżynierii Środowiska z firmą TECE, globalnym producentem systemów sanitarnych i grzewczych. Zatrudnia ona ok. 1500 osób, a jej roczne obroty przekraczają 220 mln euro. W Polsce firma działa od 1993 r., jej dwa zakłady produkcyjne – rur i stelaży – zlokalizowano w Strzelinie.

– Zdecydowaliśmy się na współpracę z Politechniką Wrocławską, bo jesteśmy bardzo blisko siebie i potrzebujemy młodych i zdolnych studentów z takich specjalizacji jak technika grzewcza i sanitarna, klimatyzacja i wentylacja – podkreśla Marek Furdykoń, prezes TECE.

Nowe laboratorium znajduje się w budynku C-6 w sali 344.

mic