Nominacje profesorskie dla naszych badaczek

Data: 12.01.2017 Kategoria: aktualności ogólne, nagrody/odznaczenia/medale

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Dwie badaczki z Politechniki Wrocławskiej odebrały nominacje profesorskie z rąk prezydenta Andrzeja Dudy. Uroczystość odbyła się w środę w Pałacu Prezydenckim

Do grona profesorów belwederskich dołączyły:

• Anna Trusek-Hołownia, profesor nauk technicznych, Wydział Chemiczny
  • Katarzyna Sznajd-Weron, profesor nauk fizycznych, Wydział Podstawowych Problemów Techniki

W środę akty nominacje odebrało w sumie 59 nauczycieli akademickich oraz pracowników nauki i sztuki.

Prof. Trusek-Hołownia pełni funkcję kierownika Zakładu Inżynierii Bioprocesowej i Biomedycznej. W swojej pracy badawczej zajmuje się m.in. bioreaktorami enzymatycznymi i mikrobiologicznymi, powierzchniową i objętościową immobilizacją enzymów oraz klasycznymi i membranowymi procesami separacji. Wykłada m.in. „Inżynierię procesów biotechnologicznych” i „Opis procesów w bioreaktorach”.

Prof. Sznajd-Weron pracuje w Katedrze Fizyki Teoretycznej, gdzie zajmuje się zastosowaniami metod fizyki statystycznej do modelowania zjawisk zachodzących w różnego rodzaju układach złożonych, głównie społecznych. Jest współautorką tzw. modelu Sznajdów (pionierska praca „Opinion evolution in closed community” cytowana ponad 600 razy). Wykłada m.in. „Mechanikę i termodynamikę”, „Fizykę systemów złożonych” i „Interdyscyplinarne zastosowania fizyki statystycznej”.

mic