TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Nominacja profesorska dla naukowca z W9

Data: 23.05.2022 Kategoria: Wydział Mechaniczno-Energetyczny

Prof. Piotr Kolasiński z Katedry Termodynamiki i Odnawialnych Źródeł Energii na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym został nowym profesorem tytularnym na naszej uczelni.

Profesor Piotr Kolasiński (Wydział Mechaniczno-Energetyczny)

Prof. Piotr Kolasiński

Prof. Piotr Kolasiński jest zastępcą kierownika Katedry Termodynamiki i Odnawialnych Źródeł Energii i kierownikiem Laboratorium Procesów Termodynamicznych i Badań Własności Cieplnych Substancji.

W 2005 roku ukończył studia na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym Politechniki Wrocławskiej w specjalności Termoenergetyka-Automatyka. Stopień doktora nauk technicznych nadała mu z wyróżnieniem Rada Naukowa Instytutu Techniki Cieplej i Mechaniki Płynów w 2010 roku. W 2017 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk technicznych.

Praca naukowa prof. Piotra Kolasińskiego dotyczy wykorzystania zaawansowanych metod analizy termodynamicznej w modelowaniu i badaniach układów konwersji energii pochodzącej ze źródeł alternatywnych (w szczególności tzw. układów Organic Rankine Cycle), budowy i eksploatacji maszyn wyporowych, racjonalizacji procesów pozyskiwania, wykorzystania i konwersji energii oraz technologii wodorowych.

W swoim dorobku posiada 125 prac naukowych o zasięgu międzynarodowym i 2 patenty. Jest kierownikiem i wykonawcą w projektach naukowych finansowanych m.in. przez NCBiR oraz Unię Europejską.

Prof. Piotr Kolasiński współpracuje z wieloma krajowymi i zagranicznymi ośrodkami naukowymi, w tym z Budapest University of Technology and Economics, Hungarian Academy of Sciences - Centre for Energy Research, TU Delft, DLR, Poltegor-Instytut i in. oraz z licznymi krajowymi i zagranicznymi firmami, których działalność dotyczy badań i rozwoju nowoczesnych technologii konwersji energii. Obył staż naukowy w ISaR Institute for Safety and Reliability, Technische Universität München w Niemczech.

Jest recenzentem w kilkunastu wiodących czasopismach naukowych, członkiem komitetów naukowych konferencji krajowych i zagranicznych. Pełnił też rolę Guest Editora w dwóch wydaniach specjalnych czasopisma Energies.

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję