Nasz naukowiec w finale konkursu Nagród Naukowych Polityki

Dr inż. Mariusz Ptak z Wydziału Mechanicznego PWr został finalistą 19. edycji Nagród Naukowych Polityki w kategorii „Nauki techniczne”. Laureatów konkursu poznamy 20 października podczas uroczystej gali w Warszawie.

m_ptak2017_1.jpgNagrody Naukowe Polityki przyznawane są w pięciu umownych kategoriach: nauki humanistyczne, społeczne, ścisłe, techniczne i nauki o życiu. W sumie tygodnik wyróżnił już ponad 300 osób, doceniając ich wysiłki i wkład w rozwój polskiej (i nie tylko) nauki.

Dr inż. Mariusz Ptak pracuje w Katedrze Konstrukcji i Badań Maszyn na Wydziale Mechanicznym Politechniki Wrocławskiej. W swojej pracy badawczej zajmuje się m.in. symulacjami numerycznymi, biomechaniką obrażeń głowy, rekonstrukcją wypadków drogowych i bezpieczeństwem pieszych, rowerzystów i motocyklistów.

Nie jest to pierwsze wyróżnienie przyznane dr. Ptakowi. W 2017 r. został laureatem konkursu „Lider” organizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Wówczas na realizację swojego projektu – „Numeryczny system wielowariantowych modeli głowy człowieka do symulacji patofizjologii urazów czaszkowo-mózgowych” – otrzymał blisko 1,2 mln zł.

Efektem prowadzonych badań będą m.in. trzy modele numeryczne mózgu – dziecka, osoby dorosłej i starszej, które w przyszłości mogą pomóc np. firmom produkującym kaski w lepszym zabezpieczaniu naszych głów. Więcej informacji o projekcie na stronie.

W finale konkursu organizowanego przez tygodnik „Polityka” znalazło się w sumie piętnastu naukowców. Spośród nich kapituła wyłoni pięcioro laureatów, którzy podczas uroczystej gali odbiorą stypendia w wysokości 15 tys. zł, pozostali finaliści otrzymają po 5 tys. zł.

Warto dodać, że laureatką poprzedniej edycji konkursu została dr inż. arch. Judyta Cichocka z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Więcej informacji na stronie.

newsletter-promo.png

Pełną listę tegorocznych finalistów konkursu mozna znaleźć na stronie.

mic