TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Nasz absolwent z wyróżnieniem w konkursie SARP na Dyplom Roku

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Wyróżnieniem drugiego stopnia doceniono Michała Wasielewskiego, absolwenta Wydziału Architektury PWr podczas krajowego finału Dorocznej Nagrody im. Zbyszka Zawistowskiego „Dyplom Roku”. Jury oceniało 75 najlepszych prac z całej Polski.

wzgorze_dyplom4.jpgSpośród 75 wybitnych dyplomów obronionych na wydziałach architektury w całej Polsce komisja konkursowa wybrała 25. Ich autorzy prezentowali swoje projekty w czasie finału konkursu w Warszawie. W piątkowy wieczór poznaliśmy laureatów. Szczegółowe wyniki tutaj.

Wyróżnienie drugiego stopnia przyznano Michałowi Wasielewskiemu, absolwentowi Wydziału Architektury PWr za pracę „Magazyn dla Muzeum Narodowego we Wzgórzu Gajowym we Wrocławiu” przygotowaną pod okiem promotora dr inż. arch. Tomasza Głowackiego. Jak podkreślało konkursowe jury w uzasadnieniu: „wyróżnienie przyznano za celny dobór tematu i konsekwentnie przeprowadzony proces projektowy, który dodatkowo zawierał w sobie ciekawy wymiar artystyczny. Autor zwrócił uwagę na ważny aspekt, jakim jest ochrona, konserwacja i magazynowanie dzieł sztuki, będących jednym z najważniejszych fragmentów dziedzictwa kulturowego naszej cywilizacji. Budynek został bardzo trafnie usytuowany, znakomicie wpisany i powiązany z miejscem, podkreślając i przypominając jego historię”.  

wzgorze_dyplom2.jpgAbsolwent Politechniki Wrocławskiej swój projekt konsultował z pracownikami Muzeum Narodowego, by dobrze odpowiedzieć na potrzeby tej instytucji. W jego wizji budynek byłby monumentalną prostopadłościenną bryłą w centrum wzgórza, z otwartym dziedzińcem i ścieżką dookoła. Sięgałby samego dna Wzgórza Gajowego, czyli około 40 metrów, co pozwoliłoby na poznanie jego wszystkich warstw. – W wyniku budowy wzgórze zmieniłoby swoją topografię i urosło o około osiem metrów – opowiadał podczas prezentacji swojego dyplomu w Muzeum Architektury we Wrocławiu – w czasie finału regionalnego Dyplomu Roku SARP.

wzgorze_dyplom7.jpgObiekt zaprojektowany przez Wasielewskiego tworzyłoby sześć kondygnacji podziemnych – pięć magazynowych i jedna konserwatorska oraz jedno piętro naziemne, otwarte dla odwiedzających.

- Jedna kondygnacja magazynu to około siedmiu tysięcy metrów kwadratowych z pionami komunikacyjnymi i technicznymi oraz regularną siatką słupów – wyliczał autor pracy. – Wszystkie piętra magazynowe miałyby powtarzalny układ, różniąc się jedynie wyposażeniem. Na każdej możliwe byłoby jednak uzyskanie innych warunków klimatycznych, co pozwoliłoby na lepsze zagospodarowywanie wnętrza. Z kolei kondygnacja z warsztatami konserwatorskimi miałaby blok konserwacji suchej, mokrej i konserwacji uciążliwej oraz wewnętrzny dziedziniec otwarty dla zwiedzających, którzy byliby w stanie podejść do sali warsztatowej i poznać tajniki konserwacji np. nakładania warstw złota.

wzgorze_dyplom5.jpgNa samym szczycie budynku Wasielewski zaprojektował piętro otwarte z blokiem wejściowym i logistycznym, gdzie przyjmowane i odbierane byłyby dzieła sztuki. Działałyby tam także kantyna i biblioteka.

Autor projektu podkreślał też, że zależało mu na tym, by połączyć budynek z gruzami Wrocławia. - Dlatego zostałby wybudowany z ich użyciem. Na potrzeby dyplomu przygotowałem nawet mieszankę betonową wykorzystującą tamtejsze gruzy – mówił Michał Wasielewski.

Tu możesz zobaczyć inne projekty nagrodzone w regionalnym etapie konkursu Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP

Poza tysiącem złotych nagrody Michałowi Wasielewskiemu przyznano także zaproszenie na płatne praktyki w pracowni HRA architekci.

Prace oceniał sąd konkursowy, który tworzyli architekci: Paweł Kobylański, Agnieszka Kalinowska-Sołtys, Marek Chrobak, Marcin Kościuch, Przemo. Łukasik, Zbigniew Maćków, Marek Orłowski, Stanisław Rewski i Marek Szeniawski.

Lucyna Róg

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję