Nasi studenci i absolwenci nagrodzeni w Konkursie dla Młodych Architektów 2016

Data: 30.01.2017 Kategoria: aktywność studencka, konkursy/stypendia

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Magazyn Builder ogłosił wyniki czwartej edycji ogólnopolskiego Konkursu dla Młodych Architektów. Studenci i absolwenci Wydziału Architektury PWr zwyciężyli w aż dwóch kategoriach, a w jednej zdobyli wyróżnienie

Na konkurs spłynęło w tym roku 129 prac. Rywalizowały w trzech kategoriach: „Dom własny architekta”, „Wypełnij lukę funkcją kultury” i „Współczesne miejsce pracy”. Projekty oceniała kapituła złożona z 28 członków – najwybitniejszych polskich architektów i przedstawicieli firm wiodących w branży budowlanej. Na jej czele stanęła prof. Ewa Kuryłowicz z Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej.
Zwycięzcom zapewniono nagrody finansowe. Za pierwsze miejsce – 7 tys. zł, za kolejne 5 i 3 tys. zł, a za wyróżnienie 1 tys. zł.

panteon_architekta_praca1.jpgW kategorii „Dom własny architekta” pierwsze miejsce zdobyła praca „Panteon Architekta” stworzona przez Joannę Wirkus, absolwentkę Politechniki Gdańskiej i Łukasza Wacławka, absolwenta Politechniki Wrocławskiej (obecnie pracuje w Onimo Makiety Architektoniczne). Podkreślali oni, że swój projekt przygotowali po wcześniejszej analizie trybu życia architektów i wartości, jakie ci wyznają. „Dla większości architektura to pasja, będąca źródłem utrzymania, która konsekwentnie ogranicza im czas na inne aktywności. Doprowadzeni do pracoholizmu nie wyobrażają sobie innego życia. Miejscem dla naszego projektu stał się szczyt wzgórza – uniwersalny, przez co anonimowy. Dom nawiązuje do świątyni – panteonu. Architektura to też swego rodzaju religia, a formę bóstw stanowią wielcy twórcy. Sercem całego założenia jest biurko zlokalizowane w centrum głównego pomieszczenia. Jest ono analogią do ogniska domowego, wokół którego toczy się życie” – opisują.

Natomiast w kategorii „Wypełnij lukę funkcją kultury” reprezentanci Politechniki Wrocławskiej także zajęli pierwsze miejsce oraz zyskali wyróżnienie.

mlyn_sztuk_praca1.jpgZa pracę „Młyn sztuk” najwyższą nagrodą uhonorowano Joannę Baranowską, Marcelinę Sztukowską i Aleksandrę Kozołub. Zaprojektowały centrum sztuki na Wyspie Słodowej. „(…) przy moście świętej Klary możemy zauważyć ceglany cypel pozbawiony swojej pierwotnej funkcji. Jest on luką w krajobrazie, którą należy uzupełnić. Podejmując temat projektowania miejsca kultury, rozpoczęłyśmy od postawienia sobie pytania: Jakie są formy współczesnej sztuki i jak należy je prezentować? Wszystkie decyzje projektowe poparłyśmy wiedzą z zakresu sztuki, która jest jedną z naszych pasji. Biorąc pod uwagę różnorodność form, naszym priorytetem stała się uniwersalność przestrzeni. Punktami wyjścia były trzy podstawowe pojęcia: przestrzeń, światło i dźwięk. To właśnie one ukształtowały nasz obiekt i zdefiniowały użyte w nim technologie” – tłumaczą autorki pracy.

kino_polonia_projekt_studentow1.jpgWyróżnienie zyskali natomiast Wojciech Motyka i Mikołaj Twardowski za pracę „Polonia”, czyli projekt zagospodarowania budynku dawnego wrocławskiego kina Polonia. W opisie swojej pracy tłumaczą: „Nasz projekt to wyraz sprzeciwu. Aby aktywnie zaprotestować przeciw planom wyburzenia kina Polonia we Wrocławiu, postanowiliśmy stworzyć projekt ratujący je i przywracający jego kulturotwórczy, prospołeczny aspekt. Budynek ma być jednocześnie kontynuacją i początkiem, impulsem wyzwalającym ukryty, zamaskowany ruiną potencjał dzielnicy Ołbin. Nasza adaptacja składa się z trzech wyróżniających się funkcji: domu własnego architekta – przestrzeni osobistej, za którą architekt jest odpowiedzialny, jego pracowni – miejsca generującego twórczą energię, inspirującą i dynamizującą mieszkańców osiedla oraz centrum aktywizacji społecznej – miejsca kulturotwórczego, przestrzeni otwartej dla inicjatyw społeczności lokalnej”.

Konkurs dla Młodych Architektów to projekt magazynu Builder, realizowany przy wsparciu Stowarzyszenia Architektów Polskich i Fundacji im. Stefana Kuryłowicza oraz mecenasów programu „Promujemy Polską Architekturę” (w ramach którego konkurs jest organizowany). Nagradzani są w nim studenci wydziałów architektury i młodzi architekci. Kapituła ocenia pomysłowość autorów prac, ich otwartość, jakość projektowanej przez nich architektury, dbałość o detale i poprawność zastosowanych rozwiązań materiałowych i technologicznych.

Pełne wyniki konkursu na stronie internetowej magazynu Builder.

lucy