Najlepsza studentka z Wydziału Chemicznego otrzymała stypendium im. Leszczyńskich

Data: 27.04.2017 Kategoria: konkursy/stypendia, nagrody/odznaczenia/medale

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Tegoroczną laureatką stypendium im. Danuty i Jerzego Leszczyńskich została Iwona Herbik. Nagroda przyznawana jest studentkom chemii, które osiągają najlepsze wyniki w nauce

stypendium_leszczynskich2017b.jpgJej fundatorzy – państwo Leszczyńscy – są absolwentami właśnie tego wydziału na Politechnice Wrocławskiej. Profesor Danuta Leszczyńska od blisko 30 lat pracuje na uczelniach amerykańskich, m.in. na University of Florida, Jackson State University czy Lawrence Livermoore National Laboratory. Zajmuje się badaniami nad własnościami nanocząsteczek i ich interakcjami. Wraz z mężem postanowiła wspierać studentki macierzystej uczelni  i nagradzać finansowo te, które osiągają najlepszą średnią ocen na studiach. W tym roku zwyciężyła Iwona Herbik, która studiuje na trzecim roku na kierunku inżynierii materiałowej.

– O przyznaniu stypendium dowiedziałam się przypadkiem – mówi stypendystka. – Byłam właśnie u mojego promotora prof. Bogdana Szczygła, a on pogratulował mi wyróżnienia. Zupełnie nie wiedziałam, o co chodzi. Nawet odważyłam się powiedzieć, że chyba pan profesor musiał mnie z kimś pomylić. Na co on zaczął się śmiać, że na wydziale jest chyba tylko jedna Iwona Herbik.

Studentka właśnie rozpoczęła pisanie pracy dyplomowej o chropowatości powłok nikiel-korund. Planuje kontynuować naukę na studiach magisterskich, a potem myśl i o pracy w przemyśle. – Interesuje mnie wiele tematów, wiec może jeszcze zdecyduję się na drugi kierunek studiów np. automatyka i robotyka – dodaje.  Zdradza, że stypendium – w wysokości  4 tysięcy złotych –  przeznaczy między innymi na zakup nowego roweru. – Uwielbiam wycieczki rowerowe, w moich rodzinnych stronach koło Odolanowa są świetne możliwości do rekreacyjnej jazdy – mówi Iwona. Dodaje, że nauka nie sprawia jej kłopotów, bo stara się wszystko robić na bieżąco, dlatego ma jeszcze czas, żeby hobbistycznie trenować taniec.

Stypendium przyznawane jest od 2014 roku. – Zwyciężczynię wybiera kapituła naukowców z Wydziału Chemicznego w składzie: prof. Wojciech Bartkowiak, prof.  Ewa Żymańczyk-Duda, prof. Jacek Pigłowski i dr hab. Jarosław Myśliwiec – wylicza Kamil Nawirski z Fundacji Rozwoju Politechniki Wrocławskiej, która pośredniczy w przekazywaniu nagrody. Podkreśla, że jest to wyjątkowe stypendium, bo ufundowane przez absolwentów konkretnego wydziału z myślą o tych, którzy mają szansę kontynuować ścieżkę naukową darczyńców.

W poprzednich edycjach nagrodę od państwa Leszczyńskich dostała Ilona Góral i Angelika Piotrowiak.