TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Nagroda ProJuvenes dla Scorpio X i roboty na medal

Data: 27.11.2017 Kategoria: aktualności ogólne, nagrody/odznaczenia/medale

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

To był bardzo udany weekend dla studentów z Politechniki Wrocławskiej. Łazik marsjański Scorpio X otrzymał nagrodę „Studencka Innowacja” w ogólnopolskim konkursie ProJuvenes 2017, a nasi młodzi konstruktorzy z KN NoNaR wywalczyli trzy medale na zawodach robotów w Tallinie

statuetka_projuvenes_dla_projektu_scorpio.jpgKonkurs ProJuvenes jest organizowany przez Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej od 2013 r. Jego celem jest promocja aktywnych studentów i ich inicjatyw oraz osób i podmiotów wspierających środowisko studenckie. W tym roku nagrody przyznano po raz piąty, a w gali finałowej, która odbyła się w Warszawie wzięło kilkaset osób, w tym przedstawiciele samorządów studenckich i organizacji młodzieżowych. 

Nagrody przyznano w trzech głównych kategoriach: studenckiej, dla osobowości i dla podmiotów. W pierwszej z nich laureatów wyłonili internauci wspólnie z kapitułą konkursu ProJuvenes. Nasza uczelnia otrzymała pięć nominacji w czterech kategoriach, a w sobotę statuetkę zdobyli konstruktorzy łazika marsjańskiego Scorpio X.

Pojazd Scorpio X opracowali członkowie Koła Naukowego Pojazdów Niekonwencjonalnych Off-Road został. Został zbudowany na zawody University Rover Challenge, które w czerwcu odbyły się na pustyni w amerykańskim stanie Utah. 

Pojazd waży 50 kg i ma wymiary 105 na 96 na 100 cm (wysokość w wersji podstawowej z manipulatorem). Powstał głównie z aluminium oraz z kilku elementów ze stali i poliamidu. Koła zostały wykonane Cordury – bardzo wytrzymałego materiału, wykorzystywanego przez wojsko, a także w produkcji plecaków turystycznych czy ubrań dla motocyklistów. Wypełniono je pianką podobną do gąbki, którą stosuje się w materacach.

nasi_studenci_na_zawodach_w_tallinie.jpgTrzy medale na zawodach robotów w Estonii

Z kolei studenci z Koła Naukowego Robotyków KoNaR od piątku do niedzieli rywalizowali w Tallinie w międzynarodowych zawodach Robotex 2017. W imprezie udział wzięło ponad 3,7 tys. uczestników, którzy zaprezentowali ok. 1300 robotów.

Nasi reprezentanci zabrali do Estonii siedemnaście robotów, które rywalizowały w pięciu kategoriach. Ostatecznie złoto w turnieju MicroSumo, w którym roboty walczą jeden na jednego, a głównym celem jest zepchnięcie przeciwnika z okrągłego ringu zwanego dohyo, wywalczył robot Atek zbudowany przez Marcina Maliszewskiego i Łukasza Maliszewskiego.

Natomiast w konkurencji Maze Solving, w której zadaniem robotów było znalezienie w jak najkrótszym czasie drogi do centrum labiryntu, robot Stefan zbudowany przez Huberta Grzegorczyka zdobył srebrny medal. Z kolei robot Miętka – wspólny projekt Huberta Grzegorczyka, Rafała Cymińskiego, Witolda Lipiety i Wojciecha Wałowskiego – uplasował się w tej rywalizacji na trzeciej pozycji.

Poza samymi zawodami w Tallinie przygotowano także wystawę nowych technologii, warsztaty, pokazy i konferencje na temat rozwoju techniki. 

W tym roku członkowie Koła Naukowego Robotyków KoNaR zaprezentowali swoje możliwości na 10 zawodach krajowych i 3 zagranicznych – w Chinach, Rumunii i Estonii. Łącznie zdobyli 37 złotych, 31 srebrnych i 29 brązowych medali, w tym na zawodach zagranicznych 2 złote, 2 srebrne i 1 brązowy.

Już 2 grudnia, na zakończenie sezonu zawodów robotycznych w Polsce, na Politechnice Wrocławskiej odbędzie się 10. edycja międzynarodowego turnieju robotów Robotic Arena. Roboty z całego świata zmierzą się w czternastu konkurencjach, w tym zupełnie nowej – RoboSprint, czyli wyścigu robotów kroczących. 

Więcej na stronie.

mic

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2018

Nasze serwisy używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. 

Akceptuję