TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Na W6 powstaje interaktywna mapa kampusu uczelni. Tworzą ją studenci

Data: 13.10.2017 Kategoria: aktywność studencka

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Mapa politechnicznego kampusu z zaznaczonymi siedzibami organizacji studenckich i kół naukowych, dziekanatami, bibliotekami, bankomatami, sklepami papierniczymi czy punktami ksero ma pomóc nowym studentom i pracownikom PWr w pierwszych tygodniach w nowym miejscu. Nad aplikacją pracują studenci z Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii.

kolo_naukowe_gis.jpgMapa jest jednym z projektów studenckiego koła naukowo-badawczego GIS działającego na W6. Nad jej poszczególnymi elementami pracowały też trzy absolwentki geodezji i kartografii (Joanna Spych, Katarzyna Stec i Paulina Zagrodnik), przygotowując swoje prace dyplomowe. Mapa powstaje przy wykorzystaniu aplikacji Web AppBuilder w ramach akademickiej licencji SITE oprogramowania ESRI ArcGIS. 

- Tworzymy  geoportal, czyli mapę internetową, która pomoże nowym studentom i pracownikom czy po prostu osobom po raz pierwszy odwiedzającym kampus naszej uczelni, w zorientowaniu się w jej przestrzeni – opowiada dr hab. inż. Jan Blachowski, opiekun koła GIS. – To będzie pierwsza kompletna mapa z dużą ilością przydatnych informacji. Na razie przygotowaliśmy wersję testową, której jeszcze nie udostępnialiśmy. Każda treść jest tam oddzielną warstwą, którą – w zależności od potrzeby – możemy włączać i wyłączać. Na mapie widać poszczególne budynki kampusu oraz m.in. siedziby organizacji studenckich, kół naukowych i agend kultury, dziekanaty, biblioteki, punkty ksero, apteki, stacje rowerów miejskich, bankomaty i sklepy papiernicze, a przy każdym podstawowe informacje, w tym godziny otwarcia. 

Będą także wnętrza budynków

kampus3.jpgPrace nad mapą trwają już od dwóch lat. Najpierw studenci musieli zinwentaryzować przestrzeń kampusu, zrobić jego zdjęcia i pozyskać materiały z miejskiego katastru, a potem dołączali informacje o nowych zrewitalizowanych przestrzeniach, jak Aleja Profesorów Politechniki Wrocławskiej czy Bulwar PWr (który dokładnie pomierzyli studenci geodezji i kartografii w ramach zajęć terenowych). Zebrali także informacje o miejscach rekreacji czy przystosowaniu poszczególnych budynków do potrzeb osób niepełnosprawnych (np. z której strony obiektu jest winda, gdzie znajdują się szerokie drzwi itp.) oraz elementach małej architektury takich jak oświetlenie uliczne, ławki czy miejsca zbiórki surowców wtórnych. 

- Oprócz funkcji wyświetlania i wyłączania warstw mapa pozwala także na pomniejszanie i powiększanie poszczególnych części kampusu, wyznaczanie tras z punktu A do punktu B oraz wyszukiwanie konkretnych obiektów – opowiada dr hab. Blachowski. – kampusp1.jpgStudenci chcą teraz dodać warstwę pokazującą zieleń na terenie kampusu, a w dalszej perspektywie umożliwić  także wyświetlanie wnętrz budynków. To będzie jednak wymagało dużego zaangażowania, bo w przypadku większości z budynków konieczne będzie zebranie planów, które są w wersji papierowej, a następnie zeskanowanie ich, skalibrowanie i wpisanie w układ współrzędnych mapy. I tak osobno dla każdego piętra obiektu. A to nie koniec, bo później trzeba obrysować każdą ścianę w budynku i wprowadzić informacje opisowe.

Na razie studenci opracowali wnętrza gmachu głównego uczelni i Geocentrum, a kolejnymi obiektami zajmą się w najbliższych miesiącach. 

Jak zmieniał się kampus?

kampusp4.jpgWśród funkcjonalności mapy jest także m.in. widżet „Suwak czasu”, który pozwala na prześledzenie rozwoju kampusu Politechniki Wrocławskiej na przestrzeni wielu lat. Użytkownicy będą też mogli skorzystać z widżetu „Zawijanie”, dzięki któremu możliwe jest podzielenie okna mapy na dwie części  i wyświetlanie w nich różnych warstw tematycznych. Pomoże to w zlokalizowaniu konkretnego obiektu zarówno na mapie topograficznej z etykietami z nazwami ulic, jak i na aktualnej ortofotomapie (mapie fotograficznej). 

- Jednym z pomysłów studentów było nawet połączenie naszej mapy z JSOS-em, tak by na mapie po najechaniu na dany budynek i konkretną salę pojawiały się informacje, że np. trwają tam zajęcia z określonego przedmiotu i zakończą się za 15 minut – opowiada dr hab. Blachowski. – To jednak wymagałoby już stworzenia bardziej zaawansowanego systemu informatycznego. 

Jak oceniamy kampus PWr?

Jednym z elementów prac nad interaktywną mapą kampusu był projekt studencki #CoLubięNaPWr. Członkowie Koła GIS stworzyli internetową ankietę, w której każdy mógł zaznaczyć na mapie kampusu miejsca, które są przez nich lubiane lub nielubiane, a także uzasadnić wybór. Opracowanie wyników ankiety w systemie informacji geograficznej pokazało, ze najbardziej pozytywne emocje budzą Strefa Kultury Studenckiej, Bulwar nad Odrą i Polinka.

lucy

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję