TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Na PWr o rozwoju polskiej cyfryzacji

konfa_slide.jpg

Przybliżenie rozwiązań cyfrowych w administracji publicznej i ich potencjału w gospodarowaniu regionem to główny temat konferencji „Kompetencje przyszłości – rozwój polskiej cyfryzacji”, którą zorganizowano na Politechnice Wrocławskiej.

W spotkaniu zorganizowanym przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów wzięli udział przedstawiciele rządu i władz lokalnych, naukowcy i studenci.

konferencja_polsa_cyfryzacja_2.jpgJanusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji mówił na nim m.in. o pracach nad nową aplikacją mObywatel 2.0, z którą wiążą się duże ułatwienia w załatwianiu różnego rodzaju spraw urzędowych.

– mObywatel 2.0 to z jednej strony nowa aplikacja, ale też nowa filozofia e-usług dla obywateli i samorządów. Wszyscy wiemy, że tam gdzie skutecznie udaje się zaimplementować takie rozwiązania, przynosi to gigantyczne korzyści i znacznie zmniejsza biurokrację – mówił Cieszyński. – mObywatel to także strategia mówiąca o tym, że chcemy tworzyć e-usługi wspólnie z użytkownikami. Wiemy, że jeśli nie zrobimy tego wspólnie, zrobimy to średnio, jeśli w ogóle – dodał.

Projekt zakłada m.in. stworzenie rozbudowanego serwisu internetowego, w którym będzie można załatwić wszystkie sprawy urzędowe. Serwis ma przypominać, porządkować i wysyłać powiadomienia o trwających sprawach urzędowych, a także usprawnić kwestie związane choćby z wydawaniem prawa jazdy.

– Potwierdzenie o zdanym egzaminie ma być wpisywane do systemu, jeszcze zanim kierowca dostanie fizyczny dokument i dzięki temu będzie mógł od razu korzystać z jego elektronicznej wersji – wyjaśniał minister. – Planując zmiany i rozbudowując funkcjonalności aplikacji, rozmawiamy z ekspertami, ale też z samorządowcami, czyli osobami które na co dzień wykonują czynności administracyjne. Zachęcamy więc do tego, żebyście wspólnie z nami zmieniali rzeczywistość – dodał.

konferencja_polsa_cyfryzacja_5.jpgW trakcie konferencji rozmawiano m.in. o tym, jak e-usługi mogą zmienić lokalną rzeczywistość, jak zarządzać miastem w formule Smart City oraz jakie są zagrożenia cyberprzestępczości w administracji publicznej.

– Rewolucja cyfrowa nie jest ostatnią, która zmienia społeczeństwo i ludzi. Jest jednak wyjątkowa, bo zmiany następują tak szybko, że przeciętnemu człowiekowi bardzo trudno jest za nimi nadążyć i się do nich dostosować. Wraz z rozwojem pojawiają się także różnego rodzaju problemu i z nimi także musimy się zmierzyć. To poważne wyzwanie także dla szkół wyższych – mówił prof. Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej. – Na naszej uczelni jesteśmy dumni ze swojej informatyki i czujemy się odpowiedzialni za rozwój cyfryzacji zarówno w regionie, jak i w całym kraju – dodał.

W trakcie wydarzenia zorganizowano również warsztaty związane m.in. z technologiami wirtualnej rzeczywistości, robotyką oraz drukiem 3D i jego zastosowaniami.

Więcej informacji na stronie Cyfryzacja KPRM.

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję