TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Na Politechnikę zawitała „Moda na Cranacha”

Data: 23.11.2017 Kategoria: działania społeczne

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Do końcu grudnia w Muzeum Narodowym we Wrocławiu można oglądać wystawę „Moda na Cranacha”. Duża reprodukcja jednego z obrazów, w nietypowej aranżacji, stanęła w czwartek w naszej Alei Profesorów 

cranach1.jpgWystawę ukazującą malarstwo doby Reformacji we Wrocławiu i na Śląsku przygotowano z okazji 500-lecia upublicznienia przez Marcina Lutra 95 tez w Wittenberdze. Kluczem do tej wyjątkowej prezentacji jest malarstwo Lucasa Cranacha i jego kręgu oraz ich oddziaływanie na Śląsku. 

Wśród kilkudziesięciu obrazów, które udostępniono zwiedzającym znalazły się m.in. takie dzieła Lucasa Cranacha jak słynna „Madonna pod jodłami”, „Salome z głową św. Jana Chrzciciela”, „Niedobrana para” czy „Adam i Ewa”. I to właśnie wielkoformatową reprodukcję tego ostatniego dzieła gościmy na naszej uczelni. 

- Politechnika Wrocławska jako najważniejszy ośrodek akademicki w naszym regionie wśród swoich celów i zadań stawia także wspieranie działań kulturalnych i aktywne w nich uczestnictwo – mówi Katarzyna Kroczak-Knapik z Działu Informacji i Promocji. - Tak wyjątkowa wystawa organizowana w przestrzeni publicznej Wrocławia musiała po prostu zagościć na naszym kampusie. 

Do 15 grudnia, przy jednym z drzew rosnących na Alei Profesorów przy budynku C-13, będzie stała specjalna instalacja łącząca obraz z otoczeniem. Podobne pojawiły się już kilka tygodni temu w wielu miejscach we Wrocławiu (m.in. przy dworcu Wrocław Główny i przy lotnisku).

Obraz „Adam i Ewa” powstał około 1510 r. Od 1925 roku znajdował się w zbiorach wrocławskiego Schlesisches Museum der Bildenden Kunste. Podczas wojny ewakuowano go do Kamieńca Ząbkowickiego, a w 1946 roku został przekazany do Muzeum Narodowego w Warszawie, gdzie znajduje się do dziś.  Dzieło przedstawia pierwszych biblijnych rodziców, Adama i Ewę, nago w lesie. Pośrodku stoi fragmentarycznie ukazane drzewo poznania dobra i zła, jednak nie jest to jabłoń, ale dąb, którego masywne korzenie nieco wystają z częściowo pokrytej zielenią i kamieniami ziemi. Po rozgałęzionym u góry pniu pełza w dół wąż – symbol szatana – kusząc Ewę, aby skosztowała zakazanego owocu jabłoni.

Więcej o całej wystawie i godziny jej otwarcia można znaleźć na stronie muzeum.

Politechnika Wrocławska © 2017

Nasze serwisy używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. 

Akceptuję