TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Młodzi naukowcy z PWr wyróżnieni w ogólnopolskim konkursie „Student-wynalazca”

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Doktorant Piotr Szyszka z W12 i studentka Hanna Orlikowska z W11 zdobyli nagrody specjalne w konkursie organizowanym przez Politechnikę Świętokrzyską

pwr_wejscie.jpgPiotr Szyszka z Wydziału Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki zgłosił projekt „Zintegrowany, miniaturowy spektrometr mas”.  – To urządzenie krzemowo-szklane wykonane w technice MEMS, ma objętość kilku centymetrów sześciennych – mówi doktorant z PWr. – Wyprodukowanie taniego mikrospektrometru pozwoli na prowadzenie analiz mieszanin gazowych na przykład w medycynie i wojsku, bez wykorzystywania specjalistycznego laboratorium – wyjaśnia naukowiec.

Współtwórcami wynalazku są: dr Tomasz Grzebyk, dr hab. Anna Górecka-Drzazga i prof. Jan A. Dziuban.  Praca Piotra Szyszki  zdobyła w konkursie nagrodę specjalną Prezesa Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej.

Z kolei Hanna Orlikowska z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki zaprezentowała projekt "Sposób konwersji światła na energię mechaniczną". Jego współtwórcami są prof. Stanisław Bartkiewicz, dr Anna Sobolewska i prof. Andrzej Miniewicz. Orlikowska jest studentką kierunku inżyniera biomedyczna. Jej praca została wyróżniona nagrodą specjalną Rektora Politechniki Świętokrzyskiej.

Konkurs "Student-Wynalazca" zorganizowano już po raz siódmy. Wystartowali w nim studenci, doktoranci i absolwenci, którzy w trakcie studiów zostali twórcami, współtwórcami wynalazku  lub wzoru użytkowego, przemysłowego chronionego prawem wyłącznym lub zgłoszonego do ochrony w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiednim urzędzie ds. własności przemysłowej za granicą. Do konkursu można bowiem zgłaszać projekty, które powstały w ramach współpracy międzynarodowej lub przy współpracy studentów zagranicznych uczelni.

Do tegorocznej edycji zgłoszono 90 prac. Komisja konkursowa przyznała pięć równorzędnych nagród głównych dla innowacyjnych rozwiązań z Akademii Górniczo-Hutniczej, Politechniki Lubelskiej, Rzeszowskiej, Świętokrzyskiej i Uniwersytetu Warszawskiego.

Szczegółowe wyniki dostępne są na stronie internetowej organizatora.

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję