Młody Chemik Eksperymentuje już 30 lat

Data: 12.06.2017 Kategoria: konkursy/stypendia, popularyzacja nauki, życie uczelni

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

W Narodowym Forum Muzyki uroczyście podsumowano jubileuszową 30. edycję konkursu Młody Chemik Eksperymentuje. W tym roku w rywalizacji wzięło udział 82 uczniów z 24 szkół Dolnego Śląska i Wrocławia, a od 1987 roku ukończyło go łącznie 2125 osób

mlody_chemik9.jpgProjekt jest wspólną inicjatywą Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej, Sekcji Dydaktyki Chemii wrocławskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Chemicznego oraz Stowarzyszenia na rzecz Ekologii Humanistycznej EKOS. Finansowo wspiera go Fundacja KGHM Polska Miedź.

Podczas jubileuszowej gali w Sali Czerwonej Narodowego Forum Muzyki nagrodzonych zostało dziewięcioro uczniów, którzy otrzymali za swoje prace oceny celujące.

Gimnazjaliści:

• Mateusz Milewski, uczeń Gimnazjum nr 1 w Bogatyni;
  • Lena Jasińska, uczennica Gimnazjum nr 10 w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 3 we Wrocławiu;
  • Mateusz Lickindorf, uczeń Europejskiego Gimnazjum TĘCZA w Zgorzelcu.

Licealiści:

• Szymon Blida, uczeń I Liceum Ogólnokształcącego w Głogowie;
  • Jana Brezina, uczennica I Liceum Ogólnokształcącego w Krotoszynie;
  • Agnieszka Dmochowska, uczennica VII Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu;
  • Dawid Pawlaczyk, uczeń I Liceum Ogólnokształcącego w Krotoszynie;
  • Joanna Przybylska, uczennica I Liceum Ogólnokształcącego w Głogowie;
  • Natalia Stawiska, uczennica VII Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu.

Wyróżniono także autorów najlepszych prac w ramach towarzyszącej konkursowi sesji posterowej:

1. Mateusz Bożejko, Edmund Pelc, uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego  we Wrocławiu  kameleon”;
  2. Maria Girus, Martyna Miszkiewicz, uczennice Gimnazjum we Wróblińcu;
  3. Karolina Binek, uczennica Gimnazjum w Sułowie.

Dodatkowo nagrodę specjalną pełnomocnika rektora ds. współpracy ze szkołami profesor Jadwigi Sołoducho otrzymała Oliwia Siwiela z Liceum Ogólnokształcącego im. Braci Śniadeckich w Zgorzelcu.

Pozostali uczestnicy odebrali z rąk władz Wydziału Chemicznego zaświadczenia o ukończeniu kursu.

W trakcie uroczystości prof. Andrzej Ożyhar, dziekan wydziału, nagrodził medalem „Zasłużony dla Wydziału Chemicznego” Krystynę Gans. Została ona uhonorowana za całokształt pracy na rzecz projektu Młody Chemik Eksperymentuje i  promocję wydziału.

Wydarzeniu towarzyszył wykład plenarny prof. Bogusława Buszewskiego z Wydziału Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu pt. „Co i jak chemia kopiuje z natury” oraz wykład muzyczny prof. Piotra Drożdżewskego z Wydziału Chemicznego PWr.

Więcej informacji na oficjalnej stronie konkursu.