„Matematyka - nasz wspólny język” – trwa nasz międzynarodowy konkurs

Data: 29.03.2023 Kategoria: konkursy/stypendia, popularyzacja nauki

Zdjęcie osób uczących się matematyki

Jesteś uczniem szkoły średniej? Interesujesz się matematyką? Sprawdź swoją wiedzę, wygraj stypendium i miejsce na studiach na PWr. Można już rozwiązywać zadania w I etapie konkursu.

To już czwarta edycja naszej międzynarodowej imprezy, w której uczniowie z Polski i zagranicy rozwiązują zadania matematyczne i rywalizują o nagrody. Na zwycięzcę czeka bilet na (prawie) wszystkie kierunki studiów na PWr oraz stypendium naukowe.

– Laureaci uzyskują prawo do ubiegania się o przyjęcie do programu „Wybitnie uzdolnieni na Politechnice Wrocławskiej” – wyjaśnia Michał Skorupa z Działu Rekrutacji. – Co za tym idzie mogą otrzymać od 400 do 700 złotych miesięcznego stypendium oraz opiekę merytoryczną tutora przez pierwszy rok nauki, a także zagwarantowane miejsce w domu studenckim – dodaje.

Większość z prawie 100 osób, które wzięło udział w dotychczasowych edycjach konkursu, stanowili uczniowie z Białorusi, Ukrainy i Polski, ale swoich sił próbowały także osoby z Litwy, Mołdawii czy Nigerii.

newsletter_2023_12.jpg

Zwycięzcami dwóch pierwszy edycji konkursu byli uczniowie z Białorusi. W 2020 r. wygrał Kiryl Pauliuchuk, a rok później najlepsza okazała się Katsiaryna Viarenich.

– W trakcie ostatniej sesji, studiująca na Wydziale Informatyki i Telekomunikacji Katsiaryna, została jedną z zaledwie dwóch osób na PWr, które otrzymały ocenę celującą z obu przedmiotów matematycznych – algebry i analizy – mówi Michał Skorupa z Działu Rekrutacji. – Warto dodać, że wymaga to napisania bardzo trudnego dodatkowego egzaminu – konkursu.

W trzeciej edycji zwyciężył, pochodzący z Głogowa, Wiktor Bachta – obecnie student Wydziału Informatyki i Telekomunikacji.

Jak się zgłosić?

Na stronie internetowej Działu Rekrutacji można już zapoznać się z zadaniami I etapu konkursu. Kolejne pojawią się 3 kwietnia. Swoje rozwiązania z dowolnego etapu (po polsku lub angielsku) oraz formularz zgłoszeniowy należy przesłać na adres matematyka@pwr.edu.pl do 24 kwietnia.

Ci, którzy uzyskają w nich co najmniej 60% możliwych punktów do zdobycia, zakwalifikują się do rywalizacji finałowej. Ta – w formie zdalnej – zaplanowana jest na 25 maja. Tydzień później poznamy laureatów.

Tutaj znajdziesz węcej informacji oraz zadania i formularze

Information in English