Matematyk z W-13 z nagrodą naukową PAN

Data: 10.01.2022 Kategoria: nagrody/odznaczenia/medale, Wydział Matematyki

Dr hab. Tomasz Grzywny laureatem Nagrody Naukowej im. Wacława Sierpińskiego Polskiej Akademii Nauk w dziedzinie matematyki. Naukowca z Wydziału Matematyki doceniono za przełomowe wyniki analityczne i probabilistyczne w teorii nielokalnych równań różniczkowych cząstkowych w latach 2018-2021.

Tomasz Grzywny Nagrodzone badania dr. hab. Tomasza Grzywnego dotyczą teorii potencjału procesów Markowa, teorii półgrup operatorów pseudo-różniczkowych oraz nielokalnych równań różniczkowych. O szczegółach można przeczytać na stronie PAN.

Nagrody naukowe wydziału III PAN przyznawane są w pięciu dziedzinach i noszą imiona wybitnych polskich uczonych. W zakresie astronomii i fizyki, chemii oraz matematyki laureaci wybierani są corocznie, natomiast w zakresie geofizyki, meteorologii i oceanologii oraz w zakresie geologii i mineralogii naprzemiennie co dwa lata. Wyróżnienia otrzymują osoby za wyróżniające się i twórcze osiągnięcia naukowe, opublikowane w okresie ostatnich czterech lat. Wiek laureata nie może przekraczać 40 lat.

Dr hab. Tomasz Grzywny pracuje w Katedrze Matematyki. We wrześniu 2017 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego w dziedzinie nauk matematycznych w dyscyplinie matematyka. Do jego głównych zainteresowań naukowych należą procesy stochastyczne, równania różniczkowe oraz rachunek prawdopodobieństwa.