TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Marsjański habitat powstał w Polsce. Jaka będzie jego przyszłość?

Data: 04.01.2017 Kategoria: aktywność studencka

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Członkowie zespołu Space is More zapraszają na pierwszy z trzech wykładów na temat projektu MARS, czyli Modular Analog Research Station. To analog marsjańskiego habitatu, który powstaje w Rzepienniku Biskupim w Małopolsce, a w rozwój ośrodka zaangażowani są studenci i absolwenci PWr

mars_habitat_wizualizacja.jpgPrelekcje uczestników projektu MARS zaplanowano we Wrocławiu, Krakowie i Warszawie. W ten sposób członkowie zespołu Space is More chcą podziękować darczyńcom, którzy poprzez portal Polak Potrafi wsparli budowę marsjańskiego habitatu. Będzie to ośrodek badawczy, w którym naukowcy i przedsiębiorcy z branży kosmicznej zamierzają testować nowe rozwiązania m.in. z zakresu telemedycyny, kosmicznej architektury czy systemów potrzebnych członkom misji pozaziemskich.

Habitat latem stanął w Rzepienniku Biskupim w Małopolsce i jest stale rozwijany. Jego stworzenie to inicjatywa dr Agaty Kołodziejczyk, badaczki z Uniwersytetu Jagiellońskiego, która pracuje także w Europejskiej Agencji Kosmicznej. W projekt zaangażowani są naukowcy z całej Polski, przedsiębiorcy i członkowie zespołu Space is More.  W sierpniu tego roku w habitacie przeprowadzono pierwszą symulację misji na księżycu. Jej uczestnicy wcielili się w rolę astronautów, a naukowcy sprawdzali m.in. funkcjonalność rozwiązań zastosowanych w habitacie i zachowania członków misji.

Powstanie habitatu w Małopolsce wiąże się z planami Europejskiej Agencji Kosmicznej, która do 2030 roku zamierza zbudować bazę na Księżycu, tzw. Moon Village. Miałaby być miejscem wydobywania niektórych surowców, a przede wszystkim stanowić przystanek dla misji marsjańskich, znacznie ograniczając w ten sposób ich koszty. W związku z tymi planami ESA już dziś planuje rozwijanie ziemskich badań w analogach marsjańskich i księżycowych habitatów, by przeanalizować m.in. zachowania astronautów zamkniętych w takim miejscu, użyteczność zaplanowanych rozwiązań architektonicznych itp. Uczestnicy projektu MARS liczą na to, że polski habitat stanie się jednym z miejsc, w których ESA będzie chciała takie badania finansować.

Więcej na temat projektu w naszym tekście „Rozpoczyna się budowa analogu marsjańskiego”.

O tym, jak obecnie wygląda małopolski habitat i o jego przyszłości opowiedzą na Politechnice Wrocławskiej członkowie zespołu Space is More oraz dwie „astronautki”, które uczestniczyły w sierpniowej misji księżycowej: Leszek Orzechowski, Szymon Gryś, Dorota Budzyń i Joanna Kuźma.

Wykład zaplanowano na sobotę, 14 stycznia. Rozpocznie się o godz. 16 w sali 007 budynku D-21. Wstęp jest wolny. Organizatorzy zapowiadają kilka niespodzianek.

lucy

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję