TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Mamy już 90 tys. obiektów w Dolnośląskiej Bibliotece Cyfrowej

Dokładnie 15 lat temu wystartował serwis internetowy Dolnośląskiej Biblioteki Cyfrowej. Na początku w bazie znajdowało się zaledwie 300 publikacji, obecnie do dyspozycji użytkowników jest blisko 90 tysięcy obiektów cyfrowych – cennych historycznych dokumentów, jak i współczesnych wydawnictw.

W grudniu 2006 r. dziesięć wrocławskich uczelni oraz Zakład Narodowy im. Ossolińskich podpisało umowę powołującą do życia konsorcjum Dolnośląskiej Biblioteki Cyfrowej (DBC). Inicjatywa utworzenia DBC wyszła ze strony Ossolineum i Politechniki Wrocławskiej. Koordynatorem projektu jest Politechnika, a serwery biblioteki cyfrowej znajdują we Wrocławskim Centrum Sieciowo-Superkomputerowym (WCSS).

Skanowanie książki

Powstanie konsorcjum pozwoliło na współpracę bibliotek w zakresie udostępniania w sieci zbiorów bibliotecznych z Dolnego Śląska. Dzięki czemu użytkownicy mają do dyspozycji szeroką ofertę materiałów naukowo-dydaktycznych, kulturalnych i regionalnych. Prawie wszystkie publikacje w serwisie DBC dostępne są bez ograniczeń i w pełnym tekście. 

Bogate zasoby

W zasobach znajdują się zarówno zdigitalizowane cenne materiały biblioteczne z domeny publicznej, historyczne czasopisma i rękopisy, dysertacje, jak i współczesne wydawnictwa. 

Zdjęcie ze zbiorów PWr, kolejW kolekcji Politechniki Wrocławskiej mamy m.in. rozprawy doktorskie, czasopisma open access wydawane na uczelni, książki z Oficyny Wydawniczej PWr, a także pokaźny zbiór cennych archiwalnych materiałów bibliotecznych: XIX- i XX-wieczne naukowe periodyki, starodruki, książki naukowe z różnych dziedzin techniki czy materiały regionalne. Zbiory te pochodzą w większości z zasobów dawnej Technische Hochschule Breslau. Digitalizację kolekcji PWr umożliwia wyposażona w profesjonalne skanery do masowej digitalizacji pracownia Biblioteki Cyfrowej.

Dolnośląska Biblioteka Cyfrowa udostępnia także cenne rękopisy, starodruki lwowskie i wrocławskie, z których najstarsze pochodzącą nawet z XII wieku. W kolekcji DBC znajduje się m.in. cyfrowa wersja jednego z najcenniejszych zabytków kultury polskiej – rękopisu „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Dostępne są również rękopisy Trylogii Henryka Sienkiewicza, powieści „Chłopi” Władysława Reymonta, pierwsze wydania dzieł Jana Kochanowskiego, Mikołaja Kopernika czy Mikołaja Reja.

newsletter

Biblioteka w wirtualnej sieci

Digitalizacja zdjęćDolnośląska Biblioteka Cyfrowa uczestniczy w kilku projektach skupiających platformy, które udostępniają zasoby dziedzictwa naukowego i kulturalnego. Jej kolekcja widoczna jest na serwisie FBC (Federacji Bibliotek Cyfrowych), czyli multiwyszukiwarce, gromadzącej metadane polskich cyfrowych bibliotek, muzeów i repozytoriów.

Dane DBC przesyłane są również do Europeany – Europejskiej Biblioteki Cyfrowej, która udostępnia elektroniczne zasoby z całego kontynentu. 

Ponadto DBC jest także częścią Wirtualnej Biblioteki Europy Wschodniej ViFaOst, europejskiego repozytorium rozpraw doktorskich DART-Europe E-theses Portal oraz biblioteki cyfrowej rękopisów Manuscriptorium.

15 lat temu serwis DBC wystartował z około 300 publikacjami, z których większość pochodziła ze zbiorów PWr. Obecnie użytkownicy mają do dyspozycji blisko 90 tys. obiektów cyfrowych. 


 

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję