TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Które z naszych kierunków mają certyfikat „Studia z przyszłością”?

Data: 25.04.2017 Kategoria: aktualności ogólne, studia

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Politechnika Wrocławska oferuje studia z przyszłością. Aż dziewięć kierunków na czterech wydziałach otrzymało prestiżowe certyfikaty jakości kształcenia od Fundacji Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego

certyfikat_studia_z_przyszloscia_w11.jpgWśród nagrodzonych kierunków znalazły się: inżyniera biomedyczna i inżynieria kwantowa na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki, informatyka oraz inżynieria zarządzania na Wydziale Informatyki i Zarządzania, biotechnologia i inżyniera materiałowa na Wydziale Chemicznym, a także tworzywa sztuczne w budowie maszyn, mechanika i budowa maszyn oraz procesy spajania, projektowanie i wytwarzanie struktur spawanych na Wydziale Mechanicznym.

„Studiuj z przyszłością” to certyfikowany znak jakości, który przyznawany jest najbardziej innowacyjnym i nowoczesnym kierunkom na polskich uczelniach. Zwycięzców wybiera komisja, w której zasiadają wybitni naukowcy specjalizujący się w problematyce jakości kształcenia i zarządzania szkolnictwem wyższym oraz przedstawiciele środowiska gospodarczego.

Inżynieria biomedyczna i inżynieria kwantowa na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki to kierunki pierwszego stopnia studiów, pozwalające uzyskać tytuł inżyniera.

Na inżynierii biomedycznej kształcenie odbywa się w zakresie czterech specjalności: biomechanika inżynierska, elektronika medyczna, informatyka medyczna i optyka biomedyczna. Studenci uczą się takich zagadnień jak projektowanie sprzętu medycznego oraz rehabilitacyjnego, biomechanika, projektowanie implantów i rozwiązań protetycznych, projektowanie nośników leków, zastosowanie metod akustycznych i optycznych w medycynie, lasery, światłowody, diagnostyka medyczna, w tym najnowocześniejsze metody spektroskopowe, endoskopowe oraz konstrukcja aparatury biomedycznej.  Jest to kierunek gwarantujący wszechstronne wykształcenie uwzględniające najnowsze osiągnięcia  w dziedzinie inżynierii biomedycznej.

Inżynieria kwantowa to kierunek z zakresu zagadnień wysokich technologii (high-tech). Oferuje kształcenie laboratoryjne i teoretyczne między innymi w obszarze kwantowej inżynierii światła i energii czy kwantowych technologii informatycznych. Studenci przez siedem semestrów będą uczyli się m.in. spektroskopii atomowej, plazmoniki i nanofotoniki,  nanotechnologii i nanoinżynierii, informatyki i kryptografii kwantowej. Studia prowadzone są we współpracy z Narodowym Laboratorium Technologii Kwantowych, wyposażonym w najwyższej klasy aparaturę badawczą, oraz z Laboratorium Kryptografii Kwantowej. 

Informatyka i inżynieria zarządzania są kierunkami, które znajdują się w ofercie edukacyjnej Wydziału Informatyki i Zarządzania. Dotyczą nauki na pierwszym stopniu studiów, pozwalają uzyskać tytuł inżyniera.

Informatyka daje możliwość zdobycia wiedzy z zakresu: systemów operacyjnych, algorytmów, struktur danych czy języków i technik programowania. Studenci poznają technikę analogową i cyfrową, architekturę komputerów czy tajniki zarządzania projektami informatycznymi. Uczą się metod gromadzenia i przetwarzania danych, podstaw podejmowania decyzji – sterowania, metod sztucznej inteligencji i systemów ekspertowych. Nie brakuje też zagadnień związanych z prawnymi i etycznymi aspektami informatyki, a także fizyki, matematyki i podstaw zarządzania, finansów i komunikacji społecznej.

Kierunek informatyka na W8 otrzymał nie tylko certyfikat „Studia z przyszłością”, ale także certyfikat specjalny „Laur innowacji”. Przyznawany jest on kierunkom, które wdrożyły najbardziej nowatorskie i unikalne rozwiązania w zakresie bazy materialnej i technologii wspierających proces dydatkyczny.

Na inżynierii zarządzania studenci mają możliwość zdobycia wiedzy w zakresie dwóch specjalności: ogólnotechnicznej i zastosowań IT w biznesie. Kierunek ma charakter interdyscyplinarny - łączy wiedzę i umiejętności inżynierskie z dorobkiem nauk o organizacji i zarządzaniu. Studenci uczą się m.in. projektować, wdrażać i eksploatować złożone procesy biznesowe, stosować narzędzia informatyczne i matematyczne oraz metodykę projektowania inżynierskiego do rozwiązywania problemów zarządczych, merytorycznych i decyzyjnych.

certyfikat_studia_z_przyszloscia.pngWyróżnioną certyfikatem biotechnologię można studiować na Wydziale Chemicznym. To kierunek zarówno na pierwszym stopniu studiów (inżynierskim), jak i na drugim (magisterskim). Oferuje wszechstronne wykształcenie w zakresie fizyki, chemii, informatyki, ale przede wszystkim genetyki, mikrobiologii, inżynierii bioprocesowej, ochrony środowiska, biokatalizy, chemii i biochemii ekologicznej oraz projektowania nowych leków.

Wydział Chemiczny proponuje także naukę na kierunku inżyniera materiałowa (na pierwszym i drugim stopniu). To dziedzina zajmująca się technologią produkcji materiałów, badaniami ich struktury i właściwości oraz zastosowaniem praktycznym. Kształcenie na tym kierunku zapewnia profesjonalne przygotowanie do pracy w wielu nowoczesnych sektorach przemysłu i gospodarki.

Na Wydziale Mechanicznym wyróżniono trzy kierunki, dwa z nich dotyczą nauki na studiach podyplomowych. Kierunek tworzywa sztuczne w budowie maszyn otrzymał certyfikat akredytacyjny już po raz drugi. Studia przeznaczone są dla kadry inżynieryjno-technicznej (projektantów, konstruktorów, technologów i innych pracowników zaplecza technicznego) zakładów przemysłowych, przedsiębiorstw produkcyjnych i firm zajmujących się wykorzystywaniem tworzyw sztucznych w swoich produktach, a także w eksploatowanych maszynach i urządzeniach. Z kolei procesy spajania, projektowanie i wytwarzanie struktur spawanych skierowany jest do inżynierów, którzy w swojej praktyce zawodowej zajmują się technologiami spawalniczymi. Studia przygotowują słuchaczy do zdania egzaminu na tytuł Europejskiego/Międzynarodowego Inżyniera Spawalnika (EWE/IWE).

Przyszli inżynierowie mogą zdobyć wiedzę i umiejętności praktyczne na kierunku mechanika i budowa maszyn. Oferuje on naukę w systemie dualnym, czyli część zajęć odbywa się na uczelni, a część w konkretnej firmie.  Przygotowuje absolwentów do pracy w zakresie projektowania i konstruowania oraz eksploatacji maszyn.

Więcej o programie "Studia z przyszłością" na stronie organizatora.

ISZ

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję